Wynieść biuro na miasto! Korzyści z wynajmowania lokali użytkowych

Wizja prowadzenia firmy w zaciszu własnego domu wydaje się niezwykle kusząca, jednak sprawdza się tylko wtedy, kiedy nasza działalność nie wymaga ciągłego, bezpośredniego kontaktu z kontrahentami czy klientami.

W przeciwnym razie może okazać się, że biuro w domu przysparza nam więcej problemów, niż korzyści. O tym, jak wynajęcie lokalu użytkowego odmieni naszą pracę, opowiedzą nam eksperci z przedsiębiorstwa FRONTON.

Koszty reklamowe

Wbrew pozorom wynajęcie biura nie wiąże z ogromnymi kosztami. Każdy, kto zakłada własną działalność gospodarczą, musi zdawać sobie sprawę z tego, że do comiesięcznych zwykłych kosztów eksploatacji mieszkania należy doliczyć także zwiększenie pewnych podatków. Z taką sytuacją najczęściej spotkamy się wynajmując lokum spółdzielcze. Dotyczy to także działalności na terenie własnego domu. Koszty te nie powinny jednak przekraczać kilkuset złotych rocznie.

Większą ulgę odczujemy na kosztach związanych z reklamą naszej działalności. W zależności od tego, do jakiego klienta chcemy trafić, możemy wybrać dogodną dla nas lokalizację, która sama w sobie będzie przyciągać zainteresowanych. Zajmujemy się pośrednictwem w sprzedażą nowych mieszkań? Lokal w centrum miasta lub w okolicy przestarzałych już osiedli wydaje się świetny. Prowadzimy biuro rachunkowe? Obecność mniejszych firm i urzędów na pewno sama sprowadzi do nas klientów.

Wizerunek firmy

W niektórych formach działalności prowadzenie firmy w mieszkaniu tylko podbudowuje jej wizerunek. Dotyczy to przeważnie prostych prac fizycznych (np. zawód krawca) lub jeśli sprzedajemy artykuły z naciskiem na ich domowe wytwarzanie. W każdym innym przypadku przekroczenie przez klienta naszego progu może być dla niego krępujące.

Nawet jeśli specjalnie oddzieliliśmy przestrzeń rodzinną od zawodowej, to i tak interesariusz nie będzie mógł się poczuć jak na neutralnym gruncie. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy prowadzimy działalność zatrudniającą klika osób. Wg badań wynika, że pracownicy czują się nieswojo, kiedy muszą wykonywać swoje zadania w miejscu zamieszkania pracodawcy. Niewielki lokal użytkowy może zniwelować ten dysonans, co pozwoli naszym podwładnym lepiej skupić się na obowiązkach.

Łatwiejsze zarządzanie czasem

Jest to jeden z najważniejszych punktów. Nawet osoby o najlepszej samokontroli mają problem z tym, aby w domu pracować równie efektywnie, co poza nim. Kłopotu nie sprawia im wczesne wstawanie czy zaczęcie pracy – przeszkody pojawiają się same z powodu normalnego funkcjonowania naszego domu. Odwiedziny znajomych (w końcu wiedzą o tym, że ktoś zawsze jest w mieszkaniu), drobna awaria sprzętu, która może poczekać. Takie sytuacje spotkają nas, kiedy mamy jasno określony godziny pracy. Biura do wynajęcia dają nam możliwość odizolowania i w całości poświęceniu się pracy.