Co warto wiedzieć o bezprzewodowym czytniku kodów kreskowych?

Czytniki (lub skanery) kodów kreskowych to urządzenia wykorzystywane do odczytu kodów kreskowych, stosowane najczęściej w sklepach, bibliotekach, magazynach czy logistyce. Ich zastosowanie może być przeróżne, dlatego decydując się na zakup warto rozważyć wybór i zwrócić uwagę na komunikację.

Pod tym względem wyróżnia się kablowe czytniki kodów kreskowych oraz bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o bezprzewodowych skanerach kodów kreskowych.

1. Korzystając z bezprzewodowych czytników kodów kreskowych mamy gwarancję większego komfortu pracy, bez konieczności pracy w zasięgu kabla, którym czytnik jest połączony z komputerem. W zależności od typu komunikacji, bezprzewodowe czytniki działają w zasięgu od 10 metrów do 100 metrów od stacji bazowej (w linii prostej, nie uwzględniając ukształtowania terenu oraz innych obiektów w budynku).

2. Warto zwrócić uwagę na zasięg i sposób przesyłu danych. Pod tym względem wprowadzony obecnie standard zakłada, że najczęściej wykorzystuje się komunikację radiową z wykorzystaniem technologii Bluetooth. Na otwartej przestrzeni, najprostsze urządzenia dają możliwość przesyłu danych nawet do 10 metrów, a wybierając droższe – zasięg może sięgnąć nawet do 50 metrów. Mniej popularne urządzenia korzystają z bezprzewodowej sieci WiFi.

3. Wybierając bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych warto zwrócić uwagę na typ urządzenia. Kilka lat temu można było spotkać się ze znaczącą różnicą pomiędzy diodowym czytnikiem kodów kreskowych a laserowym urządzeniem. Wówczas różnica w cenie była znacząca i większość osób decydowała się na zakup czytnika z głowicą diodową. Obecnie, po kilku latach różnica zarówno w cenie, jak i jakości zatarły się, dlatego korzystniej jest zdecydować się na zakup laserowego modułu skanującego.

4. Czytnik kodów kreskowych czy kolektor danych? To dylemat, przed którym stoi każdy, kto myśli o zakupie urządzenia niezbędnego do skanowania kodów kreskowych. Warto dobrze przemyśleć zakup, ponieważ w praktyce wiele osób decyduje się na wybór kolektora danych, który jest urządzeniem mobilnym, przeznaczonym do sprawnej i autonomicznej pracy bez ciągłej komunikacji z komputerem. Natomiast praca z bezprzewodowym czytnikiem, jak i kablowym skanerem kodów kreskowych jest zdeterminowana połączeniem z komputerem.

5. Warto wiedzieć, że z roku na rok ceny czytników kodów kreskowych spadają, co z pewnością jest dobrą informacją dla użytkowników. Konkurencja na rynku sprawia, że producenci zachęcają potencjalnych klientów do zakupu wydłużając gwarancję oferowanego sprzętu. Wiążę się to z faktem, że bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych są coraz lepszej jakości, dlatego warto rozważyć zakup droższego sprzętu, który będzie miał dłuższą gwarancję.