Jak uprawiać jabłonie?

Jabłonie, ze względu na smaczne owoce o wielu zastosowaniach, są często chętnie sadzone na działkach, w przydomowych ogródkach, a także na masowa skalę w sadach o dużej powierzchni. Co prawda uprawa jabłoni nie należy do najtrudniejszych, jednak warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami pielęgnacji oraz metodami nawożenia, aby cieszyć się obfitymi zbiorami.

Przygotowanie gleby pod uprawę jabłoni

Niezależnie od tego, na jaki gatunek jabłoni się zdecydujemy, zawsze należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gleby, zaczynając prace nawet rok przed planowanym sadzeniem drzewek. Po uprzednim uśnięciu chwastów należy sprawdzić kwasowość gleby. Co prawda w polskim klimacie trudno o glebę, która nie nadawałaby się do uprawy jabłoni, jednak jeżeli jej kwasowość przekracza wartość 6,4 pH, najbardziej optymalną, to będziemy musieli liczyć się z koniecznością przeprowadzenia wapnowania, które obniży pH do odpowiedniego poziomu. Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę planując uprawę własnych jabłek, jest temperatura powietrza. Jeżeli mieszkamy w części kraju, gdzie średnie temperatury powietrza bywają dość niskie, warto postawić na odmiany takie jak Lobo, które nie boi się niższych temperatur, rezygnując raczej z ciepłolubnych odmian Golden Delicious i Red Delicious.

 

Sadzenie i przycinanie

Sadzenie drzewek najlepiej wykonać wczesną jesienią lub wiosną, pamiętając o tym, aby przygotować dołki ok. 2-3 miesięcy wcześniej. Każdy dołek powinien mieć wielkość nieznacznie większą niż objętość korzenia i głębokość około 30 centymetrów. Wydobytą ziemię należy zmieszać z nawozem, który pozwoli spulchnić i użyźnić glebę, którą będziemy zasypywać korzenie sadzonek. Podczas sadzenia należy przyciąć uszkodzone, połamane korzenie, a następnie umieścić drzewko w przygotowanym dołku, zasypując i lekko przydeptując ziemię dookoła jabłoni, pamiętając, aby miejsce okulizacji było umieszczone kilka centymetrów ponad glebą otaczającą pień. Zależnie od tego, czy zamierzamy przycinać korony drzew, formują je w konkretny kształt, będzie zależało rozmieszczenie poszczególnych drzewek. Jeżeli nie planujemy nadmiernego przycinania i chcemy zachować naturalne korony drzew, odległość pomiędzy jabłoniami powinna wynosić 2-3 metry, zależnie od wybranej odmiany. Jeżeli natomiast planujemy przycinać gałęzie, formując korony w wąskie palmety, drzewka mogą być posadzone w odległości zaledwie kilkudziesięciu centymetrów od siebie.

 

Nawożenie jabłoni

Nawożenie to ważny element uprawy jabłoni. Poza nawozami organicznymi warto stosować dobrej jakości nawozy sztuczne, dzięki którym drzewa lepiej i szybciej się rozwijają, dając bardziej obfite plony. W przypadku jabłoni najlepiej sprawdzają się nawozy azotowe, stosowane ok. 3 do 4 tygodni przed kwitnieniem drzewek, stosując ok. kilograma preparatu dla drzewek młodych i ok 3-4 kilogramów dla dorosłych, mocno owocujących jabłoni. Nawozy potasowe i fosforowe należy stosować na skopaną ziemię, dzięki czemu łatwiej dostają się one w głąb ziemi, skąd składniki odżywcze są pobierane za pomocą korzeni. Warto postawić na nawozy dobrych producentów takich jak Arkop, który w swojej ofercie posiadają specjalne preparaty przeznaczone do uprawy jabłoni. Nawozy Arkop poza podstawowymi mikroelementami takimi jak fosfor oraz azot, posiadają w swoim składzie także cynk i miedź: składniki niezbędne do rozwoju jabłoni. Nawożenie profesjonalnymi środkami pomaga wyeliminować zaburzenia w rozwoju generatywnym kwiatów i owoców, oraz zaburzenia formowania organów generatywnych. Miedź zawarta w nawozach pomaga zwiększyć plony i wpływa pozytywnie na wielkość owoców, z kolei nawozy cynkowe wspomagają procesy fotosyntezy, stymulując rozwój jabłoni.

Decydując się na uprawę jabłoni warto wziąć pod uwagę wymagania poszczególnych odmian odnośnie kwasowości gleby i temperatury powietrza, a także nasłonecznienia ich stanowiska. Stosując odpowiednią pielęgnację drzewek oraz nawożąc glebę stosownie do wymagań jabłoni, z pewnością uda nam się uzyskać obfite plony.