Taras czy weranda? Sprawdź, jakie rozwiązania wybierali Polacy w 2016 roku!

Projekt domu Decyma 6 BSA2080

Wybierając projekt wymarzonego domu musimy podjąć szereg decyzji. Zwracamy głównie uwagę na kwestie podstawowe, jak technologia budowy, funkcjonalność pomieszczeń, ilość kondygnacji czy posiadanie garażu. Jednak są też miejsca, o których istnieniu nie można zapomnieć! Mowa o tarasie i werandzie. Czym właściwie się różnią i jak wybierali Polacy w 2016 r.?

W ubiegłym, 2016 roku aż 96% inwestorów decydujących się na budowę wybrało projekt domu z tarasem, na werandę natomiast zdecydowało się 2% budujących. Pozostałe 2% skupia inwestorów, którzy mimo wszystko nie wybrali żadnego z tych rozwiązań. Co wpłynęło na ich decyzje i na co zwracali największą uwagę?

Podobne, ale nie do końca

Pojęcia tarasu i werandy, choć są sobie bliskie, zasadniczo się różnią. Weranda, jako część przechodnia pomiędzy domem a ogrodem, wyposażona jest w dach oraz podłogę. W zależności od naszych preferencji może ona być całkowicie lub częściowo otwarta. Ściany mogą być przeszklone. Czym zatem jest taras i co odróżnia go od werandy? Taras to utwardzony fragment, przeważnie ogrodu tworzący przestrzeń, na której możemy zaaranżować miejsce do relaksu. W przeciwieństwie do werandy nie zawsze jest zadaszony – dach może, ale nie musi się pojawić. Taras umiejscowiony może zostać na piętrze, poddaszu, a nawet dachu domu, podczas kiedy weranda zawsze znajduje się na parterze, przeważnie we frontowej stronie domu. Tym, co je łączy są materiały, z których powstają – zarówno taras, jak i weranda, mogą być murowane lub drewniane. Wybierając pierwszą z tych opcji, zyskujemy przede wszystkim trwałość, możliwość wykończenia nawet kilka lat po zakończeniu budowy, a także bardzo estetyczny wygląd. Na korzyść tarasu i werandy wykonanych z drewna przemawia natomiast łatwość budowy, swoboda w projektowaniu oraz ekologia. Co zatem wybrać?

Projekt domu Malinowy BSA2031Projekt domu Malinowy BSA2031

Taras

Taras, przede wszystkim dzięki swojej otwartej konstrukcji pozwala nam w pełni cieszyć się widokiem naszego ogrodu i nieograniczoną przestrzenią. Rozwiązanie to doceniają zwłaszcza te osoby, które przepadają za wieczornymi chwilami w przyjaznej, nastrojowej przestrzeni. Na tarasie ustawić można meble i leżaki, co umożliwi nam zarówno wypoczynek, jak i rodzinne spożywanie posiłków. Latem możemy zamontować parasol przeciwsłoneczny lub markizę. Dodatkowo, taras może mieć spore wymiary i różne kształty. Gdy np. planujemy budowę basenu, warto wydłużyć taras od strony domu, aż do jego końca. Stworzenie strefy rekreacyjnej obok pływalni będzie cieszyło nie tylko oko, ale także będzie rozwiązaniem funkcjonalnym.

Weranda

Weranda, znajduje się we frontowej części. Najczęściej można ją spotkać jako dodatek do projektów domów tradycyjnych bądź też drewnianych. W ten sposób dodaje elewacji i bryle ciekawego wyglądu. Latem doskonale sprawdzi się jako przytulny pokój lub zaciszna jadalnia na świeżym powietrzu. Projekty domów z werandą to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich lubiących spędzać czas na dworze, nawet mimo niesprzyjającej pogody. Jej głównymi zaletami jest osłona od wiatru, ochrona przed deszczem, a przeszklona lub wyposażona w ażurowe przesłony, umożliwia minimalne przenikanie promieni słonecznych do środka. Jeśli postawimy na niej meble lub bujany fotel, zyskamy cudowny kącik wypoczynkowy, w którym z przyjemnością odpoczywać będziemy po długim dniu.