Jakie są rodzaje sera?

Ser – wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego życia. Dzisiaj w sklepach można znaleźć o wiele więcej niż tylko popularny ser żółty. Jakie są rodzaje serów i jak należy je serwować?

Serem nazywamy taki produkt spożywczy, który wytwarzany jest z mleka poprzez wytrącenie z niego tłuszczu i białka, które następnie poddawane są dalszej obróbce. Ze względu na sposób tej obróbki wyróżnia się rozmaite sery, które różnią się swoim kolorem, konsystencją, czasem dojrzewania, aromatem i smakiem.

Szacuje się, że na świecie istnieje nawet około 4 tysięcy gatunków serów. W Polsce produkujemy około 90 rodzajów.

Sery dzielimy przede wszystkim na:

  • podpuszczkowe miękkie, w tym z porostem pleśniowym, jak camembert lub brie, z przerostem pleśniowym jak gorgonzola, a także pomazankowe, przykładowo bryndza
  • podpuszczkowe półtwarde, na przykład ser tylżycki
  • podpuszczkowe twarde, przykładowo gouda, ementaler, parmezan, radamer
  • kwasowe niedojrzewające, czyli twaróg
  • kwasowe dojrzewające, na przykład gomółka
  • kwasowo-podpuszczkowe, czyli serki ziarniste, cottage cheese, tak zwane serki wiejskie
  • zwarowe, na przykład ricotta

Sery można podzielić również pod względem ich zawartości tłuszczu na sery śmietankowe, które są najbardziej tłuste, następnie mniej tłuszczu mają sery pełnotłuste, tłuste, półtłuste, odtłuszczone oraz chude.

Jak serwować ser?

Najlepiej zdecydować się na kupno drewnianej deski z akcesoriami do sera, czyli ze specjalnymi nożykami i widełkami do jego krojenia i nakładania. Deski tego rodzaju można kupić w różnych sklepach z wyposażeniem kuchni, a nawet w popularnych marketach.

Deska do serwowania serów może być też ciekawym pomysłem na prezent. Wtedy warto pomyśleć o oryginalnym upominku, na przykład desce z grawerunkiem – takie spersonalizowane prezenty oferuje między innymi sklep internetowy mygiftdna.pl. Przykładowo na desce mogą być laserowo wygrawerowane imiona lub imię właściciela wraz z dekoracyjnymi grafikami. W mygiftdna.pl spersonalizowane prezenty tego rodzaju to koszt 139,99 złotych.