Psycholog potrzebny od zaraz

W obecnych czasach Psycholog jest potrzebny w różnych etapach życia i rozwoju człowieka, ale nie tylko człowieka. Co raz częściej przedstawiciele instytucji, korporacji, kadra zarządzająca czy managerowie zwracają się do doświadczonych psychologów – trenerów – coachów po poradę czy pomoc. G2 Psycholog Coach to zespół doświadczonych psychologów, którzy oprócz diagnozy i terapii psychologicznej oferują szeroką bazę usług dedykowaną właśnie dla firm.

„Wiele firm potrzebuje wsparcia zarówno przy pomocy w rekrutacji i motywacji pracowników jak i w zarządzaniu”. – mówi założycielka firmy psycholog Katarzyna Gibek. „Zatrudnianie i dobór odpowiedniej kadry, odpowiedniego zespołu pracowników jest istotnym elementem w powodzeniu biznesu. Czy kandydat jest odpowiednią osobą na dane stanowisko, czy nie jest wypalony zawodowo, czy ma odpowiednie predyspozycje, czy nadaje się jako sprzedawca bądź lider? Tego nie wiemy i nie będziemy wiedzieć, dopóki go nie zatrudnimy. Niestety często okazuje się, że mimo doskonałych kwalifikacji zawodowych i świetnej prezentacji na spotkaniu rekrutacyjnym, osoba zatrudniona nie sprawdza się, a czas poświęcony na jej wprowadzenie, szkolenia i wypłacona pensja zostały zmarnowane. Możemy również spotkać się z sytuacją, że u osoby sprawnie i wydajnie pracującej nagle spada motywacja, praca nie przynosi już takiej satysfakcji, a zaangażowanie spada do zera” – dodaje Pani Katarzyna.

Na co dzień można spotkać się z podobnymi sytuacjami, nieustannie publikowane są informacje o braku odpowiedniego personelu, o wypaleniu zawodowym, spadku motywacji i zaangażowania personelu. Jak sobie mają radzić firmy, instytucje, które nie mają w swoich szeregach wykwalifikowanych i przeszkolonych psychologów, trenerów? Jak radzi psycholog, w sytuacjach zwątpienia, niepewności lub chęci zwiększenia zaangażowania u pracowników firmy powinny zwracać się do doświadczonych psychologów. Jak twierdzi pani Gibek, „psycholog – trener wskaże elementy które należy zmienić, nauczy na co zwracać uwagę przy rekrutacji (mowa ciała), przeprowadzi testy psychologiczne, które wskażą czy kandydat nadaje się na odpowiednie stanowisko (styl zarządzania, osobowość) i jakie są zagrożenia, zalety, wady kandydata. Pokaże jakich metod używać aby podnieść motywacje i zaangażowanie pracowników (omijając benefity, podwyżki, itp), co robić w sytuacji konfliktów oraz jak nie doprowadzić do wypalenia zawodowego”.

Jak wspomniano na początku, psycholog – doradca w firmie, to nie tylko rekrutacja i pomoc w zarządzaniu personelem, to też wsparcie operacyjne przedsiębiorstwa. Pani Katarzyna dodaje: „Zarządzanie firmą, personelem często prowadzi do stresu, który w konsekwencji może prowadzić do problemów zdrowotnych. Psycholog – coach to również mentor i osoba, która uczy jak radzić sobie ze stresem, jak stosować techniki relaksacyjne, jak sprawnie regulować napięcie i emocje. Ryba psuje się od głowy, zatem zwłaszcza zarząd i kadra menadżerska musi dbać o zdrowie psychiczne”.

red. Monika Gwarek