Przyjemny sposób na skuteczną naukę angielskiego

Jeśli lubisz oglądać amerykańskie filmy, na pewno znasz o wiele więcej angielskich słówek niż przeciętny uczeń, który przez kilka godzin w tygodniu wkuwa w szkole słownictwo. Oglądanie filmów po angielsku sprawia, że osłuchujesz się z językiem i oswajasz. Można wręcz powiedzieć, że niepostrzeżenie się uczysz. W tej chwili pewnie się właśnie zastanawiasz, czy w takim razie powinieneś oglądać filmy tak całkowicie po angielsku, bez lektora i napisów, czy jednak możesz sobie pozwolić na ułatwienia? Mamy dobrą wiadomość: sprawdzi się każda z tych opcji.

Oczywiście, oglądanie filmu z lektorem jest najmniej efektywne, ponieważ zazwyczaj czytany tekst skutecznie zagłusza oryginalne wypowiedzi bohaterów. Na pewno coś do Ciebie dotrze, jednak takich słów nie będzie wiele. Lepiej sprawdza się oglądanie filmów z polskimi napisami. Dzięki temu możesz w łatwy sposób powiązać angielskie wypowiedzi z ich tłumaczeniem i skojarzyć niektóre zwroty. Wciąż słyszysz, jak brzmią dialogi w oryginale i jesteś w stanie również później wypowiadać się w bardziej poprawny sposób, zwłaszcza pod kątem wymowy.

Jeśli język znasz na dobrym poziomie, możesz pokusić się o oglądanie filmów bez napisów i lektora. Jest to jednak metoda dla zaawansowanych, którzy są gotowi na to, że wciąż nie wszystko będą rozumieć. Jeśli potrafisz myśleć i mówić po angielsku bez tłumaczenia swoich wypowiedzi na polski w myślach, ta metoda pozwoli Ci wejść na kolejny poziom. W innym przypadku – będziesz się irytować, że nie nadążasz i nie rozumiesz.

Kiedy uczysz się samodzielnie angielskiego, pomyśl również o dobrym kursie językowym. Samodzielna nauka to ryzyko nauczenia się błędnych konstrukcji, dlatego warto mieć również nauczyciela. On Cię poprowadzi przez cały proces, skoryguje Twoje błędy i zwróci uwagę na to, z czym sobie dobrze radzisz. Dzięki temu będzie Ci jeszcze łatwiej.