Pracodawcy oszukują w ogłoszeniach o pracę

Od kilku lat na polskim rynku pracy utrzymuje się tendencja do celowego nazywania stanowiska tytułem Managera zamiast Specjalisty. Pracodawcy umieszczając ogłoszenia o pracy, w tytule określają stanowisko jako Manager ds czegoś tam, natomiast w treści tegoż ogłoszenia widnieją zapisy, które w żadnym stopniu nie są związane z zarządzaniem personelem, tylko raczej z samodzielnym wykonywaniem zadanych obowiązków.

Najczęściej takiego typu ogłoszenia publikowane są przez firmy poszukujące pracowników marketingu, sprzedaży czy przy projektach. Osoby szukające pracy są zniesmaczone widząc te praktyki. Szukając ogłoszeń bazują głównie na ich tytułach. Po wyszukaniu odpowiadających i otworzeniu karty ogłoszenia, okazuje się często, że firma szuka tzw. „jednoosobowego działu”, czyli rzekomy Manager ma być zarówno kierownikiem projektu, jak i jego wykonawcą, inaczej mówiąc ma być Specjalistą jednoosobowego działu.

Być może problem wynika z braku nazwy, która może identyfikować takiego pracownika. Jednakże, umieszczenie informacji w treści ogłoszenia, kogo tak naprawdę szuka firma, byłoby znacznym ułatwieniem dla kandydatów i jednocześnie pracodawca nie musiałby się narażać na niepotrzebne nieporozumienia.