Park – nie tylko zielone płuca miasta

Parki wydają się być integralną częścią wielu mniejszych i większych miast. Nie zawsze jednak tak było. Warto wiedzieć, że ogólnodostępne parki powstały nie tylko z potrzeby rekreacji i wypoczynku, ale także są ważną częścią ekosystemu w zurbanizowanej przestrzeni.

 Ławki parkowe cieszą się zawsze ogromną popularnością, gdy słońce mocniej zagrzeje za oknem. Nic dziwnego, odpoczynek wśród parkowej zieleni to dobry sposób na to, aby odetchnąć od zgiełku codziennego życia. O tego typu przestrzeniach można mówić dopiero od XVII wieku, gdy w miastach pojawiły się ogólnodostępne promenady. Miało to miejsce we Francji i w Niemczech. Jednak dopiero po Rewolucji Francuskiej nasiliło się zjawisko otwierania dla wszystkich prywatnych dotąd ogrodów (np. Ogród Saski w Warszawie). Koncepcja parku w postaci, jaką znamy współcześnie, pojawiła się w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Warto jednak wiedzieć, że często funkcja tego rodzaju miejsca wykraczała daleko poza rekreację i odpoczynek.

Funkcje miejskich parków

 Park miejski kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem, relaksem, spokojem i z miło spędzonym czasem na łonie natury. Funkcje rekreacyjna takich miejsc jest z pewnością nie do przecenienia, ale należy mieć świadomość, że park pełni w mieście również inne istotne funkcje. Do najważniejszych należą rola ekologiczna i społeczna. W pierwszym przypadku parki pomagają zachować równowagę środowiska przyrodniczego na zurbanizowanych terenach, wpływają na hydrologię, pochłaniają zanieczyszczenia, produkują tlen i absorbują dwutlenek węgla, ograniczają hałas, a także są miejscem schronienia zwierząt. Bardzo ważny jest także aspekt społeczny parku. To miejsce, które z założenia ma wpływać na poprawę jakości życia w mieście. Obok rekreacji i wypoczynku, takie zielone tereny wpływają na mieszkańców również poprzez swoją estetykę i pozwalają rozwijać więzi społeczne – są miejscem spotkań, rozmów, niewielkich imprez publicznych itp.

 Park z nowym obliczem

 Podobnie jak budynki, również parki wymagają od czasu do czasu mniej lub bardziej gruntownej renowacji. Mówi się często wtedy o rewitalizacji takich miejsc. Zmiany nierzadko dotyczą wielu różnych elementów, które wpływają na wygląd, estetykę i funkcjonowanie zielonego terenu. Kompleksowa rewitalizacja przeważnie obejmuje inwentaryzację terenu, usunięcie martwych drzew i krzewów oraz nasadzenie nowych, prace rekultywacyjne, melioracyjne i poprawę ciągów komunikacyjnych lub budowa nowych. Przy okazji rewitalizacji wyposaża się parki często w nowe elementy małej architektury. Współcześni producenci (np. Komserwis) oferują bogaty wybór nowoczesnych, trwałych i funkcjonalnych mebli miejskich (np. ławki betonowe, kosze na śmieci, stoliki itp.), które można precyzyjnie dobrać do danej koncepcji aranżacyjnej. W ten sposób park zyskuje nowe oblicze i wzrasta komfort użytkowania takiego miejsca.

Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną w społeczeństwach, tereny zielone w miastach są nie tylko coraz bardziej doceniane, ale również przeznacza się coraz większe środki na ich ochronę oraz utrzymanie. W ten sposób parki stają się prawdziwymi oazami, w których coraz chętniej kryjemy się przed naszym codziennym zabieganiem.