Oprogramowanie dla twojej firmy – co jest istotne?

Wybór odpowiedniego oprogramowania to zdecydowanie jedna z najważniejszych decyzji, jakie możemy podjąć dla usprawnienia działań naszej firmy.

Z racji tego, że asortyment dostępnych rozwiązań może nam nieco zamieszać w głowie, warto wiedzieć, jakie kwestie koniecznie wziąć pod uwagę podczas wybierania optymalnych dla siebie programów komputerowych.

Na co właściwie jest nas stać?

Swoje rozważania należy zacząć od określenia posiadanego budżetu. Planując wydatki, trzeba skupić się nie tylko na kosztach zakupu konkretnych programów, ale również dodatkowych usługach, z których mamy zamiar skorzystać, na przykład opcji wdrożenia wybranego oprogramowania lub późniejszej opieki nad zastosowanymi rozwiązaniami. Warto przemyśleć również kwestię zorganizowania szkoleń dla pracowników, w trakcie których będą mogli się dowiedzieć jak obsługiwać dany program i jak wykorzystać maksimum jego możliwości.

Na jakich funkcjonalnościach najbardziej nam zależy?

Po ustaleniu sumy, jaką możemy rozdysponować, następnym krokiem powinna być analiza zapotrzebowania firmy. Trzeba się zastanowić – jakie funkcje mają dla nas bezwzględnie priorytetowe znaczenie. Zależy nam na tym, żeby sprawniej zarządzać magazynem? Naszym problemem są faktury i chcemy zautomatyzować ich wystawianie? A może mamy w planach unowocześnienie systemu rezerwacji w swoim hotelu? Odpowiedz na te pytania warto zanotować na kartce, razem z innymi zagadnieniami, które nas interesują i porozmawiać z doradcami sprzedającymi programy dla firm. Nie należy bać się zadania pytań, a z każdą ofertą trzeba się szczegółowo zapoznać.

Czy zależy nam na opiece posprzedażowej?

To również warto przemyśleć już na etapie zakupu oprogramowania dla swojej firmy! Dlaczego? Jeśli w jej szeregach nie zatrudniamy specjalistów IT/informatyków, wówczas opiekę nad zastosowanymi systemami jesteśmy zmuszeni zlecić firmie zewnętrznej. Wielu sprzedawców programów komputerowych przeznaczonych dla firm, proponuje swoim klientom możliwość skorzystania z pomocy posprzedażowej.

Nowoczesne systemy informatyczne to baza dla większości współczesnych firm. Decydując się na konkretne rozwiązania, trzeba mieć na uwadze między innymi posiadany budżet, oczekiwania dotyczące konkretnych funkcjonalności programu i ewentualnej opieki posprzedażowej.