Okna dachowe – zalety i wady

Okno dachowe jest dobrym rozwiązaniem dla niektórych pomieszczeń zwłaszcza tych na poddaszu lub tam gdzie pojawiają się skosy. Zanim jednak wyrazisz zgodę na wycięcie części domu w celu instalacji okna dachowego, przyjrzyjmy się niektórym zaletom i wadom tego rodzaju okien.

Zalety okien dachowych

 1. Naturalne ogrzewanie i oświetlenie
  Okna dachowe pomagają pomieszczeniom w domach i miejscach pracy, które mają słabe oświetlenie. Rozjaśniają ciemne przestrzenie, zwłaszcza te zlokalizowane w środku budynku lub bez okien, takie jak łazienki i sklepy. Zapewniając naturalne oświetlenie, obniżają również rachunki za energię w wyniku oświetlenia elektrycznego. Instalowanie otworów dachowych może się również przydać w pomieszczeniach położonych w porze deszczowej lub w klimacie zachmurzonym.
 2. Oszczędność kosztów energii
  Jak wspomniano wcześniej, wpuszczenie światła i promieni słonecznych przez otwór dachowy nie tylko zapewnia ogrzewanie, ale też wentylację krzyżową jako efekt chłodzenia. Ten efekt ogrzewania i chłodzenia wytwarzany w sposób naturalny może znacznie obniżyć koszty energii.
 3. Zdrowa wentylacja
  Dla większości właścicieli domów obecność świeżego powietrza w pomieszczeniu nie podlega dyskusji. Okna tego rodzaju zapewniają odświeżającą przestrzeń bez konieczności ciągłego włączania klimatyzatorów lub grzejników – wygoda na zimę.
 4. Uderzające piękno domu i wartość nieruchomości
  Atrakcyjny wygląd naturalnie oświetlonego pomieszczenia i atmosfera, jaką oferuje z ładnym widokiem na zewnątrz, mogą potencjalnie podnieść wartość nieruchomości. W związku z tym zainstalowanie okna dachowego często stawia Twoją nieruchomość w korzystniejszej pozycji w stosunku do innych.
 5. Przestronny wygląd
  Małe przestrzenie w pomieszczeniach mogą wydawać się znacznie większe, gdy są oświetlone oknem i pochodzącym z niego naturalnym światłem. “Świetliki dachowe” nadają pomieszczeniu wygląd większej przestrzeni, podobną cechę, którą właściciele domów osiągają, umieszczając lustra w strategicznych miejscach, aby poprawić wizualną przestrzeń. Ponadto okna dachowe są bardzo przydatne, ponieważ rozjaśniają pomieszczenie i zapewniają naturalny widok bez przeszkód.
 6. Dodają atmosferę w domu
  Biorąc pod uwagę sezonowe zmiany warunków pogodowych, atmosfera w Twoim domu jest na ogół powiązana z pogodą i porami roku. Jednak świetlik pomaga ustawiać / rozjaśniać nastrój w Twoim domu przez cały czas. Postrzegane nastroje mogą przybierać postać ciepłej, przytulnej, a nawet minimalistycznej atmosfery w domu lub miejscu pracy.

  Po zapoznaniu się z niektórymi zaletami instalacji okien dachowych ważne jest, aby określić niektóre czynniki, które wpływają i zwiększają ryzyko związane z zainstalowaniem ich w pomieszczeniu. Dość często czynniki te wiążą się ze słabymi konsultacjami w sprawie ich instalacji, które w innym przypadku zapewniłyby właścicielom domów rzetelny proces decyzyjny.

Wady okien dachowych

Ujawnianiu się wad w tych oknach sprzyja:

 • Decydowanie się na gorszej jakości materiały, które często są tanie
 • Zatrudnianie specjalistów od okien z niewielkim doświadczeniem w instalacjach
 • Samodzielna instalacja bez fachowego nadzoru
 • Losowe umieszczenie okna w pomieszczeniu bez fachowej konsultacji
 1. Niespełnione oczekiwania
  Jest to często typowe dla majsterkowiczów, którzy są nieświadomi różnych typów okien, ich funkcji i cech, które najlepiej zaspokajają potrzeby w ich domach. Czy potrzebujesz większej wentylacji lub automatycznego okna na okresy nieoczekiwanej burzy? Jaki klimat panuje w Twoim domu? Te względy są istotne i pomagają zapobiegać instalowaniu tych otworów, które nie spełniają oczekiwań.
 2. Możliwość narażenia wnętrza na uszkodzenie
  Wraz ze wzrostem wyrafinowania okien, zapewniono rozwiązania ograniczające uszkodzenia nieruchomości i szkody dla mieszkańców domu lub miejsca pracy. Nadmiernemu nagrzewaniu, które mogłoby spowodować wewnętrzne uszkodzenie dywanów i mebli, można zapobiec, wybierając barwione laminowane i / lub hartowane szkło Skylight z promieniowaniem UV lub niskoemisyjnym, które często jest polecane.
  Również w przypadku możliwego rozbicia szyby takiego okna (pod wpływem siły zewnętrznej), laminowana folia szklana utrzyma rozbite szyby na miejscu, aby zapobiec większym uszkodzeniom lub wypadkom w budynku.
 3. Niekontrolowane ciepło (blask słońca) i oświetlenie
  Umieszczanie okien dachowych w zacienionych miejscach lub pod kątami może wpuszczać zbyt dużo światła lub zapewniać dużo więcej ciepła niż potrzeba. Instalacja na południowej stronie budynku może zapewnić ciepło słoneczne zimą, chociaż latem musi być zacieniona, aby uzyskać kontrolowaną temperaturę, natomiast instalacja od strony północnej w budynku zapewnia chłodzenie. Są to istotne kwestie, które wymagają prawidłowego przeprowadzenia profesjonalnych konsultacji.
 4. Wycieki wilgoci
  Jest to częsta wada dachowych okien wykonanych z materiałów słabej i taniej jakości, które w krótkim czasie ulegają przebarwieniom i zużyciu. Dość często słaby montaż jest również przyczyną nieszczelności, zwłaszcza w przypadku świetlików niezamontowanych ponad połacią dachu.
 5. Koszty warunkowe
  Te wydatki są warunkowe, ponieważ zależą od typu okna, który chcesz zainstalować oraz danej marki. Oczywiście dodatkowe wydatki w postaci konserwacji i napraw pojawiają się z powodu powyższych wad, które są spowodowane przeoczonymi profesjonalnymi usługami.

Choć zależy to w dużej mierze od Twoich wymagań, zwykle najlepszą opcją jest doradzenie się doświadczonego specjalisty w tym zakresie, który odpowie na niezbędne pytania i rozwieje wątpliwości. Okno dachowe konkretnym w budynku i pomieszczeniu ma swoje uwarunkowania, w jednym miejscu będzie miało prawie same zalety a w innym może mieć głównie wady.