Nawozy jednoskładnikowe – podstawowe informacje

Wiele osób pasjonuje się ogrodnictwem. Nawet jeśli nie mamy swojego domku z ogrodem, to staramy się chociaż dbać o nasze domowe roślinki tak, żeby były piękne i żeby nic im się nie stało. Czasem jednakże jak my potrzebujemy zmiany diety, większej ilości warzyw, witamin itp., tak nasze rośliny powinny dostać specyficzne pierwiastki w większej niż zazwyczaj ilości. 

Nawozy – lekarstwa dla roślin

W jaki sposób możemy dostarczyć swoim roślinom większej niż zazwyczaj ilości poszczególnych minerałów? Oczywiście dzięki zastosowaniu nawozów. Na rynku wyróżniamy dzisiaj nawozy stałe , czyli granulowane oraz płynne. Ponadto można wymienić nawozy jednoskładnikowe oraz wieloskładnikowe.

nawomikr1

Nawozy jednoskładnikowe – azotowe, fosforowe i potasowe

Ten artykuł będzie jednakowoż dotyczył nawozów jednoskładnikowych. Czym one charakterystycznym się wyróżniają nawozy jednoskładnikowe? Otóż pozwalają one uzupełnić w glebie bardzo konkretne niedobory pierwiastków. Jakich? Aby się tego dowiedzieć warto poczytać nieco więcej o objawach niedoborów poszczególnych mikro i makroelementów oraz wykonać analizę gleby. Wówczas będziemy wiedzieć, czego brakuje naszym roślinom. Jednak najczęściej elementami, których notujemy niedobór, są azot, potas, fosfor.

Nawozy Azotowe

azotowe nawozy

Azot odpowiada za wzrost i rozwój rośliny. Co to znaczy i jakie ma znaczenie? Otóż nie za bardzo jej sens stosowania nawozów azotowych u dojrzałych albo starszych roślin. Generalnie powinno się je stosować w pierwszych miesiącach podczas sezonu wegetacyjnego. Dzięki azotowi uzyskamy piękny, zielony kolor roślin.

Jaki nawóz azotowy jest szczególnie ceniony? Przede wszystkim jest to saletrzak. Wyróżniony został ze względu na dość szybkie działanie oraz fakt, że nie zakwasza gleby. Jego skład to 27,5% azotu całkowitego oraz niewiele tlenku wapnia (3,5%) i tlenku magnezu (4%).

W przeciwieństwie do saletrzaka siarczan amonu, zawierający 21% azotu zakwasza glebę. Znakomicie nadaje się on roślin kwasolubnych jak np. różaneczników, iglaków oraz borówki amerykańskiej.

Nawozy Potasowe

potasowe nawozy

Pierwiastek tam ma dużo większe znaczenie dla rośliny, niż myślimy. Otóż odpowiada m.in. za transport składników pokarmowych, wpływa na ukorzenienie się, wzmocnienie tkanek rośliny, kwitnienie oraz transport wody.

Praktycznie najbardziej popularnym i znanym nawozem zawierającym potas jest siarczan potasu. Jego skład to 50% potasu oraz 18% siarki rozpuszczalnej w wodzie. Warto w tym momencie wspomnieć trochę właśnie o tej siarce – otóż jest to bardzo ważny składnik dla wszystkich roślin. To znakomity budulec aminokwasów, białek i tłuszczów. Kiedy stosujemy wspomniany wyżej nawóz. Generalnie znakomicie sprawdza się on w przypadku roślin, które wrażliwe są nie niedobór siarki w ziemi. Jakich znamy przedstawicieli takich roślin? Przede wszystkie będą to wszystkie rośliny kapustowate oraz czosnek zwyczajny

Nawozy Fosforowe

fosforowe nawozy

Tu najważniejszym nawozem, przynoszącym wręcz doskonałe efekty jest superfosfat. Co to jest za nawóz? Otóż zawiera on w sobie, zresztą jak sama nazwa wskazuje, fosfor. Ile? Około 20%. Kiedy ten nawóz jest szczególnie polecany? Otóż co ciekawe warto go zastosować jeszcze przed wysianiem tudzież zasadzeniem roślin. Przede wszystkim bowiem pomaga on roślinom się prawidłowo i głęboko ukorzenić.

Kiedy się zatem stosuje najczęściej takie nawozy fosforowe? Otóż szczyt ich zastosowania przypada na jesień, kiedy to przygotowujemy ziemię, przekopujemy grządki. Szczególnie dobrym miesiącem na zastosowanie tego typu nawozu jest wrzesień. W tym bowiem czasie przystosujemy świetnie glebę do zmiany warunków atmosferycznych – do zimy.

Czy coś jeszcze powinniśmy wiedzieć o stosowaniu tego nawozu? Otóż istotne jest także, aby pamiętać, żaby dostarczać w odpowiedniej ilości nawóz fosforem dla winorośli, gdyż to rośliny szczególnie narażone na niedobór fosforu oraz bardzo potrzebują tego pierwiastka do budowania swoich systemów korzeniowych.

Jak zatem widać – poszczególne nawozy mogą stać się błogosławieństwem dla roślin. Nie można jednak przesadzić z ich ilością!

Jeśli poszukujesz odpowiednio zbilansowanych nawozów które pomogą Ci prawidłowym dostarczeniu mikro oraz makroelementów dla Twoich upraw koniecznie zapoznaj się z ofertą producent nawozów Adob, który jest liderem nie tylko na rynku Polskim ale również zagranicznym.

adob - logo

Bądź pierwszą osobą komentującą "Nawozy jednoskładnikowe – podstawowe informacje"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *