Najczęściej powtarzane mity na temat elewacji z cegły

Elewacje z cegły to powszechny widok – nie jest to dziwne, wszak cegła jest trwałym, eleganckim i stosunkowo tanim materiałem budowlanym. Jednak oprócz licznych superlatyw często można usłyszeć o niej wiele niesprawiedliwych opinii. Eksperci z lode.pl przytoczą nam kilka z nich i wytłumaczą, dlaczego powinniśmy traktować je jako mity, a nie jako faktyczne informacje.

Mit 1 – jak cegła, to tylko czerwona

Prawdą jest, że najczęściej elewacje z cegły mają kolor czerwony, jednak tak naprawdę nie ma to związku z możliwościami tego materiału budowlanego, a bardziej z przywiązaniem do tradycji. Mity na temat elewacji z cegły często krążą wokół przeświadczenia, cegła jest staromodna, więc nie może z łatwością dostosowywać się do trendów i architektonicznych nowości. Nie jest to prawdą! Cegła może przyjąć wiele kolorów – od bieli, po czerń, od neonowych odcieni, po te najbardziej wyblakłe.

Mit 2 – elewacja z cegły wymaga wiele pracy i jest droga

Jednorazowy koszt takiej elewacji może być większy w porównaniu do innych materiałów, jednak warto jeszcze raz podkreślić – jest to koszt jednorazowy! W przypadku tynku, płytek, betonu, czy drewna musimy liczyć się z cyklicznymi naprawami. Niekiedy będą one musiały odbywać się co kilkanaście lat, innym razem może nawet i co rok. Elewacji z cegły to nie dotyczy, a jedne, co czasami będziemy musieli zrobić, to ją porządne umyć. Jak widać za cegłę przyjdzie nam więc zapłacić tylko raz, czego nie można powiedzieć o większości innych materiałów budowlanych. Jeśli chcemy cieszyć się piękną elewacją przez wiele lat, to warto zainwestować w cegłę

budowlaniec4

Mit 3 – cegła pasuje tylko do wiejskich krajobrazów

Jest to wierutna bzdura, która narodziła się w epoce, kiedy powstawały budynki mieszkalne z wielkiej płyty. Były one wówczas uważane za luksusowe, choć dzisiaj już wiemy, że materiał, z jakiego je budowano, nigdy nie powinien opuszczać fabryk. Kiedy miasta zalała fala wielkiej płyty, to na wsiach nadal królowały urocze domki z elewacją z cegły. Dziś architekci sprawnie łączą różne wykończenia, w tym elewację z cegły z nowoczesnymi, surowymi materiałami. Dzięki temu powstają urbanistyczne dzieła sztuki, czego najlepszym przykładem jest połączenie dwóch budynków w Szczecinie – Komendy Wojewódzkiej Policji i nowego gmachu filharmonii.

Patron artykułu:
lode logo