Moduły liniowe jako ważny element urządzeń i maszyn

moduly-liniowe

W wielu gałęziach przemysłu każdego dnia korzysta się z różnorodnych urządzeń i maszyn mających na celu ułatwienie pracy ludziom oraz ograniczenie zużycia ich siły. Dodatkowo wiele narzędzi pozwala uzyskiwać efekty, które nie byłyby możliwe do osiągnięcia przez ręce ludzkie. Jednym z ważnych elementów, który można znaleźć w składzie maszyn jest moduł liniowy, który służy do realizacji przemieszczeń liniowych.

Moduły liniowe są wykorzystywane w wielu branżach i przyczyniają się do właściwej pracy konkretnych urządzeń. Znajdują one bardzo szerokie zastosowanie zarówno w transporcie jak i przy produkcji, dlatego można z powodzeniem stwierdzić, że ich wykorzystanie jest bardzo powszechne, a zapotrzebowanie na nie bardzo duże. Występują one w kilku wariantach, a różnice wynikają tu przede wszystkim z różnej budowy oraz materiałów, które zostały wykorzystane.

Zazwyczaj spotkać można się z kilkoma podstawowymi rodzajami budowy modułów, mianowicie są to moduły liniowe śrubowe, pasowe lub taśmowe. W zależności od potrzeb używa się różnych napędów takich jak właśnie śruba kulowa lub pasek zębaty. W przypadku pierwszego wykorzystuje się profil aluminiowy i prowadnicę z szyną profilową, po której toczy się wózek napędzany paskiem zębatym. Takie rozwiązanie użytkuje się przede wszystkim do realizacji przemieszczeń liniowych wymagających pozycjonowania.

Drugim typem są moduły liniowe napędzane śrubą kulową, które budową nie różnią się za bardzo od modułów pasowych. Różnicą jest tutaj jednak zastosowanie śruby kulowej do zmiany obrotowego ruchu silnika krokowego na liniowe przemieszczanie wózka. Takie moduły można zakupić jako gotowe i wystarczy je umieścić w danym urządzeniu. Można je także śmiało wymieniać w razie jakiejś awarii.

Zastosowanie modułów liniowych różnego rodzaju jest bardzo duże, a spotkać można się z nimi między innymi na liniach produkcyjnych czy też w transporcie. Nierzadko wchodzą w skład maszyn paletyzujących i przenoszących dane materiały z miejsca na miejsce. Dodatkowo często użytkuje się je do budowy manipulatorów, do sterowania silnikami czy przepustnicami, a także w systemach transportowych. Kupując moduły liniowe z pewnego źródła można mieć pewność, że będą one trwałe i praktycznie bezawaryjne.

Więcej informacji o modułach liniowych znajdziesz na stronie: http://admech.pl

Bądź pierwszą osobą komentującą "Moduły liniowe jako ważny element urządzeń i maszyn"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *