Miasto jako atrakcja turystyczna

Miasto jest na tyle uniwersalnym i złożonym organizmem, że może z powodzeniem pełnić wiele różnych funkcji, a jedną z nich jest bycie atrakcją turystyczną. Takie miejsca, jak na przykład Florencja, Rzym, Paryż czy Zakopane są przestrzenią przede wszystkim wypoczynkową.

 

Różne badania, w tym dane zbierane przez Główny Urząd Statystyczny, pokazują, że Polacy coraz chętnie wyjeżdżają w celach turystycznych poza własne miejsce zamieszkania. Dotyczy to zarówno wypoczynku w okresie letnim, jak i zimowym, a nawet w okresach tzw. długich weekendów czy świąt. Coraz więcej osób, szczególnie młodych, decyduje się również na krótkie wypady sobotnio-niedzielne. W tym ostatnim przypadku nie bez znaczenia są coraz tańsze przeloty, również do wielu europejskich metropolii.

 bench-sea-sunny-man-medium

Wypoczynek nie tylko na plaży

Wiele osób, gdy słyszy o wyjeździe na wypoczynek, szczególnie w okresie wakacyjnym, od razu zaczyna myśleć o takich miejscach, jak plaża, jezioro, szlak górski. To ważne, turystyczne miejsca, które chętnie odwiedzają Polacy, jednak okazuje się, że wypoczywać można nie tylko leżąc na rozgrzanym piasku przy szumie fal, ale również zwiedzając miasta i korzystając z ich stref wypoczynku ( z dużym prawdopodobieństwem takie meble miejskie, jak ławka metalowa z oparciem lub podobna, będą oblegane przez turystów w ciepłe dni na miejskich deptakach).

Według raportu Travel Trends, Polacy chętnie wyjeżdżają, zwiedzać inne kraje. Najpopularniejszy kierunek to Wielka Brytania – tam wielu naszych rodaków może zatrzymać się podczas wypoczynku u kogoś z rodziny lub u znajomych. Na kolejnych miejscach uplasowały się Hiszpania i Włochy. Ciekawy jest jednak ranking najpopularniejszych miast, które odwiedzają polscy turyści: Londyn, Paryż, Nowy Jork i Bangkok. Każde z tych miejsc ma wiele do zaoferowania osobom zwiedzającym, a turystyka pełni w nich kluczową rolę. Dobrym przykładem jest tutaj Londyn. Rocznie odwiedza go nawet 17 milionów turystów z całego świata, a stolica Wielkiej Brytanii zarabia na nich około 11 miliardów funtów.

Przestrzeń turystyczna w mieście

W wielu przypadkach celem wyjazdów turystycznych okazują się być miasta i to nie tylko te największe. Nierzadko przyjezdnych przyciągają wysokie walory estetyczne i architektoniczne terenów zurbanizowanych, a wtedy turyści koncentrują się głównie na zwiedzaniu i zabytkach. Bywa jednak, że magnesem przyciągającym turystów są różnego rodzaju wydarzenia, najczęściej kulturalne.

Nie brzmi to może zbyt dobrze, ale w wielu przypadkach miasta stają się, po prostu, produktami turystycznymi, które z jednej strony muszą posiadać odpowiednie atrakcje i walory turystyczne, żeby przyciągnąć odwiedzających, a z drugiej – powinny posiadać zasoby i potencjał turystyczny, by się rozwijać.

Miasto, jako przestrzeń turystyczna, musi zostać odpowiednio przygotowana, żeby można realizować w niej różne formy wypoczynku. W takich miejscach, oczywiście, kładzie się duży nacisk na procesy rekreacyjne, które przecież muszą zostać wsparte także odpowiednią infrastrukturą, ale również właściwym przygotowaniem stref odpoczynku. Niestety, nie zawsze wystarczy ławka z betonu architektonicznego lub z drewna, ustawiona naprzeciwko atrakcyjnego zabytku lub w parku, by przyciągnąć turystów. Potrzebne jest jeszcze odpowiednio przygotowane zaplecze turystyczne. Miasta, które zarabiają na turystach najwięcej, dużo inwestują w turystykę na swoim terenie. I przyjezdni rzeczywiście to doceniają.