Krótkie kompendium wiedzy na temat baniek medycznych

Stawianie baniek to skuteczny sposób naturalnej walki z bólem, przeziębieniem, czy napięciem mięśniowym. Zdaniem ekspertów jest to jedna z najlepszych metod medycyny alternatywnej, po którą coraz częściej sięgają również lekarze specjaliści.

Gdzie tkwi tajemnica baniek lekarskich?

W XVI wieku to dla baniek w Polsce okres przełomowy. Historycy twierdzą, że to właśnie wtedy zostały użyte po raz pierwszy. Zdaniem tych samych znawców historii wówczas metoda ta uważana była za szarlatańską (choć w dalszym ciągu skuteczną). Wokół baniek powstało wiele mitów, które dziś zostały jednak rozwiane.

Bańki ogniowe, jak i bezogniowe działają na zasadzie podciśnienia. Przeprowadzone testy kliniczne wskazały, że stawianie baniek jest bardzo korzystne – pobudzają one do pracy cały układ immunologiczny człowieka. Efektem tego jest jego skuteczniejsza walka ze różnymi schorzeniami.

Specjaliści zalecają, aby w domowych warunkach stosować bańki bezogniowe, ponieważ:

  • są w pełni bezpieczne
  • mają szerokie spektrum zastosowania – leczą zarówno grypę, jak i rwę kulszową, nerwobóle korzonkowe czy napięcie mięśniowe.
  • można stawiać je bez żadnych kwalifikacji – wystarczy jedynie zapoznać się z instrukcją oraz zaleceniami producenta
  • skutecznie działają zarówno u dorosłych, jak u dzieci.

Bańki bezogniowe mogą być stosowane również do podciśnieniowego masażu. Ich potencjał wykorzystywany jest między innymi w profesjonalnych ośrodkach rehabilitacyjnych, jak i w prywatnych gabinetach urody. Specjaliści z tych dziedzin twierdzą, że ich pacjenci odczuwają znaczne rozluźnienie mięśni po podciśnieniowym masażu bańkami.

Czy bańki może stosować każdy?

Zdaniem ekspertów przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu baniek medycznych niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który stwierdzi brak przeciwwskazań do zabiegu. Warto wiedzieć, że jest to sposób bardzo silnego oddziaływania na organizm, dlatego szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo powinny zwrócić osoby przewlekle chore, kobiety w ciąży i dzieci. Specjaliści podkreślają, że w przypadku braku przeciwwskazań do zastosowania baniek nie przyniosą one żadnych skutków ubocznych dla organizmu. Warto jednak obserwować, czy w wyniku zbyt silnego postawienia baniek na skórze nie pojawiają się pęcherze.

 

WWW: http://www.medplus.pl/produkt/