Kolagen na zdrową skórę i stawy

Skóra, nasza powłoka, stanowi wizytówkę każdego człowieka. Należy więc dbać o nią tak, by zawsze wyglądała na zdrową. Nie należy też porzucać troski o swoje stawy – ich złe funkcjonowanie niekorzystnie odbija się bowiem na całej sylwetce. Co więc robić, by i skóra, i stawy służyły przez lata i stanowiły o człowieku jak najlepiej? Nie można zapomnieć o kolagenie, białku, które je buduje, i dostarczać je w odpowiedniej formie i dawce.

Kolagen potrzebny od zaraz

Kolagen to najbardziej obfite białko w ludzkim organizmie. Jest głównym składnikiem tkanek łącznych, które tworzą części ciała, w tym ścięgna, więzadła, skórę i mięśnie. Stanowi budulec stawów, kości, chrząstek. Kolagen pełni w organizmie wiele funkcji, w tym zapewnia skórze strukturę i wspiera kości.

Jako białko kolagen dostarczany jest wraz ze spożywanymi produktami. Najwięcej znajduje się go w bulionie na kościach, kurczaku, owocach morza, białkach jaj, cytrusach, jagodach, owocach egzotycznych, czosnku, liściastych warzywach, fasoli, orzechach nerkowca, pomidorach, zielonej papryce. Z tego względu warto zadbać, by te produkty często, wręcz regularnie pojawiały się na talerzach jako część posiłków lub przekąski w ciągu dnia.

Z upływem lat organizm traci zdolność do odbudowy włókien kolagenowych, co powoduje widoczny spadek jego ilości. Może to doprowadzić do zaburzeń pracy poszczególnych partii organizmu, zaburzeń ruchu, dlatego ważne jest, by w odpowiednim momencie zadbać o dostarczenie kolagenu.

Działanie na skórę i stawy

Kolagen odgrywa rolę we wzmacnianiu skóry, może wpływać korzystnie na jędrność, gładkość, elastyczność i nawilżenie. Z wiekiem jest go jednak mniej, co prowadzi do wysuszenia skóry i powstawania zmarszczek.

Jeśli chodzi o działanie na stawy, kolagen pomaga zachować integralność chrząstki – podobnej do gumy tkanki, która chroni stawy. Dzięki kolagenowi chrząstka jest odporna na ścieranie i rozciąganie. Jego spadek w organizmie wynikający ze starzenia się grozi zwiększeniem ryzyka wystąpienia chorób zwyrodnieniowych stawów.

Odpowiednie wsparcie

Dlaczego suplementacja kolagenu ma olbrzymie znaczenie? Przyczynia się ona bowiem do łagodzenia bólu stawów oraz poprawy zdrowia skóry.
Jak dowodzą tego badania, peptydy kolagenowe lub suplementy zawierające kolagen mogą pomóc spowolnić proces starzenia się skóry, zmniejszając zmarszczki i suchość. Zmniejszające zmarszczki działanie suplementów z kolagenem przypisane zostało ich zdolności do stymulowania organizmu do samodzielnej produkcji kolagenu. Do tego przyjmowanie suplementów może promować produkcję innych białek, które pomagają w budowaniu struktury skóry, w tym elastyny i fibryliny.

Można również natknąć się na twierdzenia głoszące, że suplementacja kolagenu pomaga zapobiec występowania trądziku i innych chorób skóry, ale należy podchodzić do nich ostrożnie, gdyż dotychczas nie zostały one potwierdzone żadnymi badaniami czy dowodami naukowymi.

Jeśli chodzi o wpływ suplementacji kolagenu na stawy, może one złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i ogólnie zmniejszyć ból stawów. Naukowcy wysnuli teorię, że dodatkowy kolagen może gromadzić się w chrząstce i stymulować tkanki do produkcji kolagenu. Zasugerowali, że może to prowadzić do zmniejszenia stanu zapalnego, lepszego wsparcia stawów i właśnie zmniejszenia bólu.

Jaki suplement wybrać?

Rozważając suplementację, warto szukać źródła wysokiej jakości.

Może to być forma peptydu kolagenowego, który występuje w proszku – bardzo łatwo można wprowadzić go do diety. Ta forma nie żeluje, można więc mieszać go z koktajlami, zupami lub nawet wypiekami, a nie wpłynie to w żaden sposób na ich konsystencję.

Kolagen można także suplementować, decydując się na formę tabletek. Jest to hydrolizat, kolagen w takiej formie jest rozdrobniony na małe cząsteczki, przez co jest bardzo dobrze przyswajalny przez organizm.

Na rynku dostępny jest także kolagen morski – wytwarza się go z rybiej skóry. Warto się na niego zdecydować, ponieważ jest on najbardziej podobny do ludzkiego. Jest bardzo dobrze przyswajalny – łatwo przedostaje się do krwiobiegu przez wzgląd na wielkość jego cząsteczek. Szczególnie cenny dla skóry. Jego pozyskanie jest ekologiczne, gdyż pochodzi on zazwyczaj z nieużywanych rybich łusek i wspomnianej już wyżej skóry.

Wybierając odpowiedni suplement dla siebie, należy zwrócić uwagę na to, iż niektóre suplementy wytwarzane są z typowych alergenów spożywczych, takich jak ryby, jaja czy skorupiaki. Osoby uczulone na te pokarmy powinny więc unikać takich suplementów, by nie doszło do reakcji alergicznej.