Klasyfikacja żurawi wieżowych

Dzisiaj żadna szanująca się firma budowlana nie wyobraża sobie pracy bez podnośników i ciężkich urządzeń jezdnych. Jednak to wciąż może okazać się zbyt mało kiedy budujemy wielopiętrowy wieżowiec. Przy takich pracach potrzebny będzie żuraw wieżowy. Specjaliści z firmy dzwignice.pl, która prowadzi wynajem żurawi wieżowych podpowiadają jak klasyfikować tego typu urządzenia. 

 Na czym polega klasyfikacja żurawi budowlanych?

Żuraw wieżowy jest narzędziem, które znacznie ułatwia prace na wysokościach. Jego zadaniem jest unoszenie i przenoszenie ciężkich elementów na duże wysokości. Jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie żuawie wieżowe są takie same. Muszą być odpowiednio dobrane do specyfikacji danego projektu.

Innymi słowy, nie każdy żuraw poradzi sobie tak samo dobrze z tymi samymi zadaniami. Specyfikacja urządzenia zależy od wielu czynników, a w tym od środowiska naturalnego, otoczenia, sąsiedztwa innych budynków, warunków atmosferycznych, stopnia zaawansowanie ludzi, którzy będą go obsługiwać itp. Dobór żurawia wieżowego jest niezmiernie istotny z punktu widzenia topografii samego placu budowy, na którym ma być postawiony. W końcu nie zawsze ma się wystarczająco miejsca, ile jest potrzebne do rozłażenia żurawia o odpowiedniej rozpiętości ramion.

budowlaniec

Czynników jest bardzo wiele, a wszystkie są tak samo ważne. To właśnie dlatego dobór właściwego żurawia do projektu jest wyznacznikiem powodzenia całej inwestycji.

Podział żurawi wieżowych

Żurawie wieżowe mogą być klasyfikowane ze względu na kilka typów. Ogólna klasyfikacja przyjmuje następujący podział z uwagi na:

  • typ wysięgnika – wysięgnik wodzakowy, żurawie odciągowe i bezodciągowe;
  • sposób posadowienia – podwozie stacjonarne, posadowienie na kotwie traconej, podwozie jezdne i posadowienie kombinowane;
  • umiejscowienie mechanizmu obrotowego – górnoobrotowe i dolnoobrotowe;
  • sposób montażu – montowane z użyciem innych dźwigów, spośród których najpowszechniej wykorzystywane są dźwigi samochodowe i samomontujące się.

Wszelkie typy żurawi można zleźć w firmach, które zajmują się profesjonalnym wynajmem żurawi wieżowych i urządzeń budowlanych. Taką firmą jest na przykład dziwgnice.pl. Dowiedź się więcej na stronie http://dzwignice.pl/serwis-urzadzen-dzwigowych/zurawie-wiezowe/