Kiedy do laryngologa?

Jeśli masz problem ze zdrowiem uszu, nosa bądź gardła – lekarz rodzinny może zalecić Ci udać się do laryngologa. To ktoś, kto leczy nie tylko choroby związane z uszami, nosem bądź gardłem, ale także pokrewne obszary w głowie i szyi. W XIX wieku lekarze stwierdzili, że uszy, nos i gardło są ściśle połączone ze sobą systemem rurek i przejść. Wykonali specjalne narzędzia, aby przyjrzeć się tym obszarom i wymyślić sposoby leczenia problemów. W ten sposób narodziła się nowa specjalność medyczna.


Jakie są obszary leczenia laryngologów?

Lekarze z larmed.com.pl podkreślają, iż laryngolog w Krakowie może operować i leczyć różne choroby. Można się do niego zgłosić, jeśli ma się problemy z:

  • Nosem, jak np. jak alergie, zapalenie zatok.
  • Problemy z gardłem, takie jak zapalenie migdałków, trudności w połykaniu i problemy z głosem.
  • Problemy ze snem, takie jak chrapanie lub obstrukcyjny bezdech podczas snu, w którym drogi oddechowe mogą być zablokowane, co przerywa oddychanie podczas snu
  • Stanem uszu, takim jak zakażenie, utrata słuchu lub kłopot z równowagą.
  • Zakażenia lub nowotwory głowy lub szyi.

Niektóre obszary głowy są leczone przez innych lekarzy. Na przykład neurolog zajmuje się problemami związanymi z mózgiem lub układem nerwowym, a optycy dbają o Twoje oczy i wzrok.

Jak wyszkoleni są laryngolodzy?

Zwykle uczęszczają przez 4 lata do ogólnej szkoły medycznej. Następnie przechodzą na co najmniej 5 lat specjalnego szkolenia. Wreszcie, muszą zdać egzamin, aby uzyskać certyfikat. Niektórzy też zdobywają 1 lub 2 lata doszkalania w konkretnej specjalizacji, jak np. alergie, chirurgia i rekonstrukcja twarzy czy laryngolog dziecięcy. Warto o tym wiedzieć, by mieć pojęcie do którego lekarza się wybrać.