Jaki projekt domu wybrać? Dom parterowy czy z poddaszem?

Ostateczna decyzja odnośnie wyboru projektu domu nie jest prosta. Obecnie na rynku dostępna jest ogromna ilość gotowych projektów. Wydawać by się więc mogło, że każdy powinien móc znaleźć coś dla siebie. Często okazuje się jednak, że wśród tego gąszczu trudno o wybór tego właściwego. Jednym z pierwszych pytań, na jakie musimy znaleźć odpowiedź jest: czy chcemy budować dom parterowy czy dom z poddaszem użytkowym? Czym należy kierować się przy wyborze ilości kondygnacji?

Kryteria podstawowe:

 1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP).
 2. Wymiary działki.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to nic innego, jak odgórnie określone warunki zabudowy dla danej działki. Wśród narzuconych zasad zagospodarowania terenu i kształtowania ładu przestrzennego mogą zostać zdefiniowane takie wymagania jak:

 • maksymalna powierzchnia zabudowy działki
 • wysokość budynku
 • ilość kondygnacji budynku
 • bryła dachu (dwuspadowe, czterospadowe, etc.)
 • maksymalna szerokość elewacji frontowej
 • odległość budynku od drogi dojazdowej

Do warunków określonych w MPZP musimy dostosować wybierany przez nas projekt i bardzo często to one ostatecznie definiują parametry domu – w innym wypadku nie otrzymamy pozwolenia na budowę.
Wymiary działki to drugi, bardzo istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Dom parterowy z reguły zajmuje więcej miejsca na działce niż dom z poddaszem użytkowym. Musimy upewnić się czy dany projekt można zrealizować na posiadanej działce zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Należy także zastanowić się, czy ilość terenów zielonych wokół domu będzie dla nas wystarczająca oraz czy planujemy dodatkowe budynki w obrębie działki (np. garaż, pomieszczenie gospodarcze).

Kryteria indywidualne

Z punktu widzenia użytkownika domu, najważniejsza jest jego funkcjonalność. To my, przyszli mieszkańcy, musimy jasno sprecyzować wymagania względem niego. Zanim znajdziemy odpowiedź na pytanie o ilość kondygnacji, warto odpowiedzieć na pytania pomocnicze.

Dom parterowy:

 • ile potrzebujemy pokojów oprócz salonu?
 • czy oprócz sypialń potrzebny jest dodatkowy pokój gościnny lub gabinet?
 • w jaki sposób strefa dzienna zostanie oddzielona od strefy sypialnianej?
 • ile łazienek potrzebujemy?
 • czy w przyszłości chcemy mieć możliwość rozbudowy domu o poddasze użytkowe?

Dom z poddaszem użytkowym:

 • czy na parterze potrzebny jest dodatkowy pokój (gościnny, gabinet, etc.)?
 • czy na parterze potrzebujemy pełną łazienkę czy tylko toaletę?
 • ile sypialni i łazienek powinno znaleźć się na poddaszu?

Oczywiście takich pytań jest o wiele więcej, jednak te przedstawione powyżej pozwalają choć odrobinę zwizualizować różnicę pomiędzy domem parterowym, a domem z poddaszem użytkowym.

Zalety domu parterowego

Główną zaletą domu parterowego jest brak schodów. Choć w momencie podejmowania decyzji o wyborze projektu nie myślimy zazwyczaj o dalekiej przyszłości, to warto wziąć pod uwagę nieuchronną wizję starzenia się, kiedy to poruszanie się pomiędzy dwiema kondygnacjami może być uciążliwe. Brak schodów, ze względów bezpieczeństwa, często cenią sobie także rodziny z małymi dziećmi. Taki projekt domu jest odpowiednim wyborem również dla osób niepełnosprawnych.

Zalety domu z poddaszem użytkowym

W przypadku domu z poddaszem użytkowym w naturalny sposób oddzielone zostają od siebie strefy dzienna i sypialniana. Daje to uczucie większego komfortu i prywatności dla domowników. Przy takim rozkładzie pomieszczeń uzyskujemy optymalne połączenie funkcjonalności i wygody. Dom z poddaszem użytkowym wymaga mniejszej działki niż dom parterowy o analogicznej powierzchni użytkowej. Zaoszczędzamy dzięki temu miejsce na większy ogród.

Koszty budowy

Porównując koszty budowy domu parterowego i domu z poddaszem użytkowym, o takich samych powierzchniach, można wyciągnąć ogólny wniosek, iż budowa domu parterowego jest droższa. Składa się na to kilka elementów, między innymi – konieczność zakupu większej działki, większa powierzchnia zarówno fundamentów, jak i dachu, co znacząco wpływa na koszt realizacji. Analizując kosztorysy różnych pracowni projektowych okazuje się, że budowa „pod klucz” dla domu parterowego o powierzchni 120m2 wynosi średnio 320 000 zł netto, a dla domu z poddaszem użytkowym – 290 000 zł netto.