Jak zostać operatorem hydraulicznego dźwigu samochodowego, czyli HDS

 

Coraz więcej polskich i zagranicznych firm szuka operatorów hydraulicznych dźwigów samochodowych. Aby móc się ubiegać o to stanowisko, trzeba ukończyć odpowiednie szkolenie – kurs na HDS, który kończy się egzaminem z inspektorem Urzędu Dozoru Technicznego. Kurs operatorów maszyn budowlanych można wykonać między innymi w firmie Urbanek.

 

Dlaczego potrzebujemy kursu na HDS?

Na początku wyjaśnijmy czym są urządzenia HDS? Są to hydrauliczne dźwigi samochodowe, zwane również żurawiami przenośnymi. Te urządzania mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach, nie tylko w budownictwie. Operatorzy maszyn HDS są potrzebni między innymi  we wszystkim w pracach transportowych, gdzie załadunek i rozładunek towaru nie jest możliwy korzystając z żurawi stacjonarnych i innych urządzeń bliskiego transportu.

budowlaniec2

Aby móc operować takimi urządzeniami, niezbędne jest odpowiednie szkolenie i kurs. Po zakończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu uprawnienia są nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Żeby je zdobyć, na samym początku trzeba zapisać się na odpowiednie szkolenie, do jednej z wielu firm, które je prowadzi na terenie całego kraju.

Jak wyglądają kursy na HDS?

Kurs na operatora HDS nie jest trudny, jednak trzeba poświęcić na niego odrobinę czasu. Dzięki temu, że wiele firm szkoleniowych podchodzi do kursantów indywidualnie, szkolenie można wykonać w dowolnych godzinach, nie rezygnując nawet z dotychczasowej pracy.

Szkolenie dzieli się na dwa etapy – część teoretyczną oraz część praktyczną. Podczas szkolenia teoretycznego kursant poznaje budowę maszyn HDS, uczy się teoretycznych zasad postępowania, mechaniki, obsługi oraz bezpieczeństwa. Z koeli w części praktycznej, kursant jest uczony właściwej obsługi dźwigu i prowadzone są praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem prawdziwych maszyn.

Po zakończeniu kursu należy zdać egzamin. Ten również podzielony jest na część praktyczną i teoretyczną. Egzamin jest prowadzony pod czujnym okiem instruktora z UDT a jego zdanie zapewnia zdobycie uprawnień operatora żurawi przenośnych i przeładunkowych w kategorii IIŻ UDT. Te uprawnienia nadawane są dożywotnio i są uznawane na terenie Polski oraz poza jej granicami.

zurawie-wiezowe4

Aby zapisać się na kurs na HDS, konieczne jest posiadanie co najmniej podstawowego wykształcenia, ukończenia 18-nastego roku życia oraz odpowiedniego orzeczenia lekarskiego, które wyklucza wszelkie przeciwskazania do wykonywania tego zawodu. Kurs można odbyć w jednej z wielu firm na terenie całego kraju, w tym również w ośrodku szkoleniowym – zapraszamy na stronę http://dzwignice.pl/szkolenia-operatorow/