Jak wykorzystać deszczówkę

Jesień to czas, gdy ilość opadów gwałtownie wzrasta – powstaje wtedy problem zbierania się wód opadowych na działce. To właśnie jesienią i wczesną wiosną jest najlepszy czas na stworzenie sprawnego systemu odzyskiwania deszczówki. Inwestowanie w specjalne rynny i zbiorniki na deszczówkę pochłania nadprogramowe koszty, jednakże w dłuższej perspektywie czasu jest to dobra inwestycja.

Dzięki gromadzeniu wody deszczowej, zdecydowanie zmniejsza się wysokość rachunków za wodę w każdym gospodarstwie domowym. Wystarczy ograniczyć ilość świeżej wody zużywanej do podlewania kwiatów latem i wykorzystać w tym celu deszczówkę. Już wtedy odczujemy wyraźną różnicę w wysokości rachunków za wodę.

Od czego zacząć gromadzenie wody deszczowej?

W pierwszej kolejności pomocny będzie zbiornik o pokaźnej pojemności (nie mniejszej niż ok. 150 l), który ustawimy u ujścia orynnowania z dachu. W najprostszej postaci może to być zwykła beczka polietylenowa. Alternatywą dla beczki z tworzywa sztucznego może być drewniana beczułka, wyłożona od środka folią. Wlewająca się do środka deszczówka może być magazynowana do momentu, gdy beczka się zapełni. Wtedy woda może zostać wykorzystana do zraszania trawników, podlewania roślin, sprzątania oraz do uzdatniania upraw warzywnych w naszych ogródkach. Deszczówka jest też miękka, więc może z powodzeniem być wykorzystana do prania. Często też to właśnie woda pochodząca z opadów okaże się najlepsza do zapełniania oczek wodnych oraz do mycia delikatnej karoserii samochodu.

ceramiczne

Na zdjęciu: zbiornik na deszczówkę o pojemności 300 l. Taka kubatura z pewnością

wystarczy na użytek małych gospodarstw domowych. Fot. Ogrodosfera sklep online

Zbiorniki na deszczówkę

Gdy przekonamy się już do idei magazynowania wody, wówczas warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę. Najmniejszy model (o pojemności w granicach 150-200 l) można kupić, w zależności od sklepu, za mniej niż 150 zł. Najtańsze egzemplarze kupimy korzystając z ofert sklepów online.

Zbiorniki na deszczówkę są nie tylko ładniejsze od tradycyjnych plastikowych beczek, ale też zapewniają zdecydowanie większy komfort użytkowania. Po pierwsze, w dolnych częściach mają otwory spustowe służące do dozowania wody. Dzięki temu, że kończą się kranem lub zaworem, mamy możliwość pobierania takiej ilości wody, na jakiej nam aktualnie zależy.

tyt

Kran lub zawór umieszczony w dolnej części zbiornika

pozwala na swobodne dozowanie wody. Fot. Ogrodosfera

Poza tym, kupując zbiornik u tego samego producenta, od którego pochodzą nasze rynny, mamy możliwość optymalnego połączenia całego systemu zbierającego wodę. Jest to szczególnie pomocne wówczas, gdy w zamyśle chcemy doprowadzić do sytuacji, w której część deszczówki jest zbierana do pojemnika z wodą, a pozostała część jest odprowadzana metodą tradycyjną: na tereny przylegające do budynku.

Akcesoria dodatkowe do zbiorników na deszczówkę

Oprócz przejściówki, przydatne mogą okazać się sitka, które zapobiegają przedostawaniu się igliwia spływającego z dachu rynnami w dół. Kurek z takim sitkiem można kupić w dowolnym sklepie, jednak kupując u tego samego producenta, u którego zaopatrzyliśmy się w rynny, niwelujemy problem doboru pasującego rozmiaru.

Gdy zdecydowaliśmy się na zakup zbiornika na deszczówkę, postarajmy się dobrać taki model, który jest zaopatrzony w mechanizm zapobiegający przepełnianiu się. Mechanizm taki działa podobnie do tego, który jest zainstalowany w toaletowych spłuczkach.

mur

W sklepach znajdziemy zbiorniki o różnorodnych kształtach, rozmiarach i wykończeniu.

Na zdjęciu: zbiornik na wodę imitujący kamienny mur. Fot. Ogrodosfera

Dlaczego warto?

Poleca się zbieranie deszczówki nie tylko dla obniżenia rachunków za wodę. Gdy opady są szczególnie intensywne, wówczas warto ograniczyć ilość wody, która wnika do podłoża. Nadmierna ilość wody wsiąkająca w glebę może doprowadzać do zawilgocenia piwnicy. Nawet w mniej drastycznych wypadkach, gdy deszczówka nie przedostaje się do wnętrza budynku, jej nadmiar może negatywnie wpływać na stan fundamentów. Poza tym, zbyt szybko wydostająca się z rynien woda może doprowadzać do zniszczenia świeżo wyrastające trawy, której pędy są zbyt słabe, aby wytrzymać taki napór. Kolejny problem to kałuże i błoto, które może powstawać na naszej działce pod wpływem gromadzącej się wody deszczowej.

Zbiorniki na deszczówkę mogą nam znacznie ułatwić pozbycie się tych problemów. Koszt ich zakupu, instalacji oraz eksploatacji jest zdecydowanie niższy niż podobne pomysły wspomagające właścicieli działek przed nadmiernym zalewaniem przez deszcze, tj. systemy oczyszczania lub pompowania wody.