Jak wybrać odpowiedni serwer dla firmy?

Serwer zmienił sposób działania małych firm i obniża koszty oraz poprawia wydajność – nigdy nie było lepszego czasu na rozpoczęcie korzystania z serwera dla strony firmowej – ale co wybrać? W odniesieniu do tak wielu odmian serwerów do wyboru, może to być trudne zadanie – zrozumienie wszystkich opcji, a następnie dokonanie właściwego wyboru. Powinieneś mieć serwer na miejscu? Czy ma to być serwer oparty na chmurze? A może jeszcze inne serwery oferują najlepszą usługę dla Twojej firmy? I jak wirtualizacja sprawia, że wybór serwera jest jeszcze bardziej elastyczny? To wszystko wyjaśniają specjaliści z domeny.pl.

Wszystkie duże marki takie jak Dell, HP, IBM i Oracle mają platformy serwerów przeznaczone dla małych użytkowników biznesowych. Ważne jest dopasowanie potrzeb Twojej firmy do odpowiedniego typu serwera.

Zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy kupujesz serwer w celu udostępniania plików?
  • Czy twój serwer będzie głównie używany do e-maili?
  • Czy pracownik musi zdalnie połączyć się z serwerem?
  • Czy serwer będzie używany do tworzenia kopii zapasowych danych?
  • Ile masz miejsca, aby pomieścić serwer?

Odpowiadając na te pytania będziesz już mniej więcej wiedział, jakiego rodzaju serwery spełniają Twoje potrzeby biznesowe. Często serwer może być używany do zarządzania wieloma obciążeniami, takimi jak udostępnianie plików i tworzenie kopii zapasowych danych. Dobrą praktyką jest utworzenie listy, która określa priorytety Twoich potrzeb względem serwera. Daje to przejrzystą mapę istotnych cech, która spowoduje, że Twoja firma wybierze odpowiedni serwer dla swoich głównych wymagań.

Co później?

Gdy już znajdziesz serwer, który pasuje do Twoich potrzeb, możesz się zastanawiać, jaki pakiet wybrać. Większość firm hostingowych pozwala wybrać pakiet w oparciu o ilość pamięci RAM, miejsca na dysku twardym i gniazda. Częstym błędem jest to, że ludzie uważają, że pamięć RAM stanowi podstawę wydajności Twoich serwerów, podczas gdy jest to najmniej ważny czynnik. Jeśli chodzi o miejsca na dysku, większość hostów oferuje dysk SSD. Różnica między SSD, a HDD polega na tym, że SSD nie ma żadnych ruchomych części, a tym samym działa znacznie szybciej niż to, co się dzieje na dysku twardym. Jeśli masz fundusze i zdolność do zakupu SSD, przejdź do tej opcji.