Jak przezwyciężyć blokadę twórczą?

W procesie twórczym jest coś, co wymaga od Ciebie określonego nastroju, inspiracji i skupienia oraz strefy, w której możesz stworzyć swoje najlepsze dzieło. Jest to więc szczególnie frustrujące, gdy się drażnisz, próbując być najbardziej błyskotliwą, kreatywną osobowością – i nagle nic nie jest w porządku. Zmagasz się z blokadą twórczą.

Creative block jak sobie radzić kiedy dopada nas blokada twórcza? Blokada kreatywna to ostatnia rzecz, której potrzebujesz, gdy cała Twoja praca opiera się na pomysłowości. Możesz zrobić wszystko, co trzeba, by odnieść sukces na początku projektu, ale to nadal nie gwarantuje, że nie napotkasz strasznej blokady. Ale nie martw się, są na to sposoby, czytaj dalej! Oto wskazówki, jak przezwyciężyć blokadę twórczą i pozostać zainspirowanym.

To, co działa najlepiej, gdy próbuje się przezwyciężyć blokadę twórczą, jest inne dla każdego. Nawet profesjonalni projektanci z wieloletnim doświadczeniem napotykają blokadę twórczą i radzą sobie z nią na różne sposoby. Kiedy więc blokada twórcza nieuchronnie uderza, zapoznaj się z niektórymi z tych wskazówek i zobacz, jakie się przydadzą: zainspiruj się innymi artystami i twórcami; zrób coś zupełnie innego; spróbuj innego podejścia do swojej pracy; lub po prostu zrób sobie przerwę.

1. Spróbuj cyfrowego detoksu.

Wielu z nas spędza dni przyklejonym do ekranu komputera. Jako projektant w erze cyfrowej większość naszych prac tworzymy cyfrowo. Ale czasami wszystko, co musisz zrobić, to wrócić do podstaw. Typograf i grafik Gerard Huerta zaleca: „Kiedy utkniesz, odejdź od komputera i narysuj. Nauczy Cię, jak widzieć ”.

Oderwij się od codziennej rutyny przy biurku i wybierz się na spacer ze szkicownikiem. Możesz być zaskoczony pomysłami, które pojawiają się w twojej głowie, gdy zamieniasz świecący ekran komputera na długopis i kartkę. Rysowanie prawdziwym piórem (lub ołówkiem, a nawet farbą) na prawdziwym papierze sprawi, że spojrzysz na rzeczy inaczej i da ci zupełnie nowe spojrzenie na to, nad czym pracujesz.

2. Pamiętaj, że nie możesz wymusić kreatywności.

Jeśli wydaje się, że nic nie działa, oto profesjonalna wskazówka: nic na siłę. Wyjmij stronę z książki projektanta, artysty i autora Adama J. Kurtza i daj sobie czas na spojrzenie na swoją pracę świeżym okiem. Oto jego rada: „Zmuszanie się do„ kreatywności ”jest bezcelowe. To nie jest umiejętność manualna, którą wykonujesz lub nie, ale seria zadań emocjonalnych i umysłowych, które czasami po prostu nie idą w parze ”.

Każdy czasami traci parę. Możesz odejść i spróbować ponownie później, po tym, jak dasz mózgowi przerwę. Możesz być mile zaskoczony, widząc, co się stanie po krótkim czasie ładowania.

Adam wyjaśnia: „Wszyscy wiemy, jak wygląda nasza praca, kiedy nie spaliśmy przez całą noc, a rano widzimy ją świeżymi oczami. Więc jeśli nie ma natychmiastowego nagłego pośpiechu, lubię po prostu odejść. Zrób coś innego i może pozwól pomysłom płynąć z tyłu głowy, dopóki nie będziesz gotowy, aby wykonać pracę naprawdę. ”

3. Znajdź nowe źródła inspiracji.

Inspiracja jest wszędzie. Patrzenie na prace innych artystów może być niesamowicie inspirujące. A zwłaszcza jeśli ich praca różni się od tej, do której jesteś przyzwyczajony, zanurzenie się w czymś nowym może wygenerować mnóstwo nowych pomysłów. Zrób coś całkowicie poza swoją strefą komfortu. Czy jest artysta lub projektant, którego podziwiasz? Wspaniale! Postaw się na ich miejscu i spróbuj ponownie. Możesz nauczyć się czegoś nowego, pozbywając się swojej kreatywności.

Więc idź dalej i zadaj sobie pytanie „co zrobiłby mój ulubiony artysta?”, Nawet jeśli wyprowadzi cię to ze strefy komfortu. Dopóki odpowiedź nie brzmi „podpal mój komputer”, masz gwarancję co najmniej jednego nowego pomysłu.

I nie zapominaj: inspirację można znaleźć wszędzie, nie tylko w sztukach wizualnych. W razie wątpliwości zanurz się w doświadczeniu kulturalnym poza pracą: idź do kina, na przedstawienie lub na koncert. To okazja, aby obudzić zmysły (i miejmy nadzieję, że odkryjesz niektóre z Twoich największych pomysłów).