Jak drukować książki, żeby było opłacalnie?

Drukowanie książek może być opłacalne – trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Żeby obniżyć koszty przygotowania publikacji, warto prześledzić etap powstawania wydruku. Na każdym etapie kilka drobnych zmian wystarczy, żeby wydruk był tańszy, ale jednocześnie zachował jakość i dobrze się sprzedawał. 

Druk książek – kiedy opłaca się najbardziej?

druk2

Według obiegowej opinii najtańsze jest drukowanie książek w wielkich nakładach. Duża ilość egzemplarzy to jednak nie zawsze dobry wybór – jeśli nie mamy pewności, że wszystkie się sprzedadzą, lepiej ograniczyć nakład, żeby nie ponieść niepotrzebnych strat. Warto poznać jednak inne sposoby na zmniejszenie kosztów wydruku, związane z różnymi etapami przygotowania książki.

Drukowanie książek krok po kroku

a) Przygotowanie do druku – krok 1

Pierwszy etap przygotowania książki do druku to korekta i redakcja tekstu, a następnie jego skład. Na obróbce merytorycznej nie warto oszczędzać, ponieważ książka zawierająca błędy rzeczowe czy ortograficzne, na pewno nie zostanie pozytywnie oceniona przez czytelników. Inna kwestia to skład – tekst powinien być przyjemny w czytaniu, nie może być zbyt zbity, ale też nie warto go nadmiernie rozciągać, ponieważ większa ilość stron, to wyższe koszty wydruku.

b) Tworzenie matryc, czyli technologia druku książek a jakość druku – krok 2

Następny krok to wybór matrycy, kiedy plik PDF już trafi do drukarni. Do wyboru są zwykle dwa modele CTP i CTF – od podjętej decyzji zależeć będzie jakość wydruku. Wyboru najlepiej dokonać w drukarni, po obejrzeniu próbek.

c) Drukowane zawartości książki – krok 3

Kolejny etap to wydruk książki. Im bardziej standardowy format i mniejsza ilość użytych kolorów, tym niższa cena. Na koszty wydruku ma wpływ także rodzaj papieru – im mniejsza gramatura, tym niższe koszty, jednak także słabsza jakość wydruku, zwłaszcza, jeśli w skład publikacji wchodzą ilustracje.

10695271253_1d672b236c_c

d) Tworzenie okładki – krok 4

Na opłacalność wydruku ma wpływ także okładka. Projektując ją, nie zawsze warto oszczędzać – zatrudnienie doświadczonego projektanta może przynieść spore zyski, ponieważ atrakcyjna oprawa przyciąga uwagę i wzbudza zainteresowanie czytelników.

Czynniki najbardziej wpływające na cenę druku książek

Jakie czynniki najbardziej wpływają na cenę wydruku? Oprócz nakładu są to przede wszystkim format książki, gramatura papieru oraz ilość użytych kolorów. Jeśli wiadomo, że książka sprzeda się w dużej ilości egzemplarzy, można od razu zdecydować się na większy nakład, a cena wydruku pojedynczego egzemplarzu znacznie spadnie. Inna kwestia to wybór formatu książki – najtańsze są te standardowe, czyli A5 i B5, każdy centymetr odstępstwa od normy to dodatkowe koszty.

Im bardziej nietypowy format, tym więcej trzeba będzie zapłacić. Na cenę w znaczniej mierze wpływa także wybór papieru – im grubszy, tym droższy, a nie zawsze potrzebny. Jeśli książka zawiera tylko tekst, cieńszy papier w zupełności wystarczy. Na cenę wydruku wpływają też ilustracje oraz ilość kolorowej farby – im bardziej kolorowa publikacja, tym wyższe koszty jej wydruku.

Poszukujesz drukarni z najlepszą ofertą druku książek? Koniecznie sprawdź drukarni JKB Print https://www.jkbprint.pl/druk-ksiazek

Bądź pierwszą osobą komentującą "Jak drukować książki, żeby było opłacalnie?"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *