Elementy krajobrazu miejskiego

Każdy z nas pragnie mieszkać w czystym, uporządkowanym, a przede wszystkim w bezpiecznym mieście. Jeszcze parę lat temu śmieci były prawdziwą plagą w Polsce. Wielu z nas narzekało na porozrzucane wszędzie papierki. Nic więc dziwnego, że obecnie według przepisów prawa za śmiecenie można dostać grzywnę, jeśli zostaniemy przyłapani przez funkcjonariusza na gorącym uczynku.

Innym rozwiązaniem są miejskie kosze na śmieci. W większości polskich miast, ich władze zainwestowały ogromne środki pieniężne w zakupienie, a następnie rozstawienie miejskich koszy na śmieci. Ich ilość jest tak ogromna, że kosze nierdzewne stały się elementem miejskiego krajobrazu.

Pytanie tylko po co nam kosze miejskie skoro większość śmieci produkujemy jednak w naszych własnych domach. Poza tym nasze śmieci możemy również wsadzić z powrotem do torebki lub plecaka i wyrzuć je kiedy będziemy w domu. Niestety w praktyce nie jest to takie łatwe. Większość z nas poza domem spędza średnio od ośmiu godzin do nawet dwunastu godzin. W tym czasie nie raz zdarza się nam w biegu wyskoczyć na szybki obiad lub zjeść coś i wypić po drodze. Ilość śmieci, które w ten sposób produkujemy jest ogromna, o wiele większa niż możliwe wolne miejsce w naszej torebce. Do tego nie zawsze nasze śmieci możemy sami schować.

W przypadku plastikowym kubków bez pokrywki na kawę lub innych napojów nie schowamy ich do torebki. Skutkowałoby to najprawdopodobniej rozlaniem kilku kropel napoju na wszystkie przedmioty znajdujące się w środku torebki. Tak więc, jak widać kosze miejskie są niezbędne. W centrach miasta pomimo codziennego opróżniana, zawsze są przepełnione. Co oznacza, że wciąż jest ich zdecydowanie za mało w stosunku do naszych potrzeb. Kolejnym bardzo ważnym elementem miejskiego krajobrazu są bariery miejskie. Służą one do dbania o nasze bezpieczeństwo.

Ustawione są w centrach miasta oraz na najbardziej ruchliwych ulicach. Oddzielają one chodniki od jezdni. Dzięki nim w sytuacji, kiedy kierowca wpadnie w poślizg lub straci panowanie nad kierownicą, to wjedzie właśnie w barierkę. W przypadku, kiedy nie byłoby barierek miejskich, wjechałby na chodnik zatrzymując się dopiero na najbliższym budynku. Myślę, że wielu z nas na filmach widziało podobną sytuację. Spowodowałoby to mnóstwo ofiar, może nawet śmiertelnych, a także zniszczenie czyjegoś prywatnego mienia. Barierki miejskie są bardzo solidne i doskonale wykonane. Są one w stanie zatrzymać pojazdy, które jechały zgodnie z panującym w mieście ograniczeniem prędkości.

Więcej na: http://konarch.pl/kategoria/inne/bariery-i-ogrodzenia/