Ekologiczne środki czystości – jakie wybrać?

Utrzymanie czystości w otoczeniu jest bardzo ważne. Czyste i zadbane mieszkanie, a także miejsce pracy to konieczność. Dzięki zadbanej przestrzeni czujemy się dobrze, komfortowo, a efektywność naszej pracy i działań jest na dobrym poziomie. Coraz częstszymi środkami do utrzymania czystości są właśnie te naturalne. Ich używanie niesie ze sobą wiele zalet, które podbijają serca tych, którzy najlepiej czują się w uporządkowanym otoczeniu.

Dlaczego warto stosować ekologiczne rozwiązania, i co warto wybrać?

Przy wykorzystaniu siły natury możemy zrobić bardzo wiele. Naturalne środki czystości zadbają o usunięcie kurzu, wyczyszczenie podłogi, czystość okien, a nawet o higieniczne pranie. Oto zalety tego rozwiązania:

 1. Składniki roślinne i minerały to baza dla ekologicznych środków czystości – są więc dużo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla środowiska i człowieka, ponieważ w ich składzie nie znajdziesz związków chemicznych.
 2. Cena – to duży atut, ponieważ jest niższa niż cena popularnych detergentów, które nie są ekologiczne.
 3. Możesz ich używać bez obaw o stan swojej skóry czy zdrowia – używając chemicznych produktów do sprzątania często można poczuć nieprzyjemny, a nawet drażniący zapach. Używanie takich środków bez rękawiczek często wywołuje nieprzyjemne objawy, takie jak świąd skóry, zaczerwienienie albo wysypka. Użytkownicy ekologicznych środków nie muszą obawiać się takich dolegliwości.
 4. Nie są testowane na zwierzętach – to bardzo ważne, ponieważ żadne zwierzę nie cierpi przy produkcji tych środków.
 5. Nie zawierają sztucznych substancji zapachowych – dzięki temu zamiast sztucznego i mocnego zapachu, poczujesz przyjemną i odświeżającą woń.
 6. Opakowania nadające się do recyklingu – większość opakowań naturalnych środków do utrzymania czystości nadaje się do przetworzenia, co pozwala na ich ponowne użycie. A jak wiadomo – recykling jest ważny.

Ekologiczne środki czystości można stworzyć samodzielnie. Najczęściej, w zależności od potrzeb i oczekiwań, do ich przygotowania wykorzystuje się ocet, wodę, sodę oczyszczoną czy kwasek cytrynowy. Tego typu składniki skutecznie radzą sobie z większością zabrudzeń, pozostawiając powierzchnię czystą. Jeśli jednak jesteś fanem gotowych rozwiązań, przyda ci się wiedza na temat tego, jak odpowiednio wybrać ekologiczny środek czystości:

 1. Zwróć uwagę na to, czy produkt posiada odpowiedni certyfikat – to głównie dzięki temu w szybki i prosty sposób możesz nabrać pewności, czy produkt jest ekologiczny. Taki certyfikat to również gwarancja tego, że produkt jest bezpieczny.
 2. Skład produktu – warto skorzystać z aplikacji, dzięki którym zyskasz pewność bez konieczności żmudnego sprawdzania w internecie, co oznacza każdy ze składników. Aplikacją godną polecenia jest Ingred, dzięki której dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat składu.
 3. Oznaczenia Vegan, Crelty free – to bardzo ważne, ponieważ zapewnia konsumentowi, że dany produkt jest odpowiedni dla wegan, i że nie był testowany na zwierzętach.

Takie środki czystości należy wybierać. Cecha charakterystyczna, dzięki której można rozpoznać czy produkt jest ekologiczny, to skład. Im krótszy skład, tym większe prawdopodobieństwo, że dany produkt jest ekologiczny. Warto jednak pamiętać także o powyższych trzech punktach, dzięki którym nabierzesz pewności. Woda, olejki eteryczne, alkohol izopropylowy, cytrynian sodu, mydło roślinne, chlorek sodu, węglan sodu, siarczan magnezu, roztwór kwasu octowego – to właśnie znajdziesz w składach tego typu środków czystości.
Polecane produkty to:

 • Płyn do płukania Milusie Tkaniny
 • Płyn do szyb Zielko
 • Płyn do trudnych zadań – Klareko
 • Płyn do mycia naczyń – Pierpaoli ekos
 • Żel do WC – Zielko
 • Płyn do podłóg – Bambus, Yope

Podsumowanie

Ekologiczne środki czystości to dar natury, który pozwala na utrzymanie czystości na wielu powierzchniach, we wszystkich pomieszczeniach w domu. Takie rozwiązanie to ogromna korzyść zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Nieprzyjemny chemiczny zapach, podrażnienia, zaczerwienienie skóry albo wysypka – tego nie musisz się obawiać, jeśli stosujesz ekologiczne środki czystości. Największy wybór zapewniają sklepy z chemią, których właściciele zauważają zwiększony popyt na te produkty, a więc można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.