Dom, mieszkanie w bloku czy w kamienicy – zalety i wady

Rynek nieruchomości wydaje się być nieograniczony, a każdy z nas na pewno odnajdzie coś dla siebie – działki pod zabudowę, gotowe domy, mieszkania w bloku lub w kamienicy.

 

Każda z tych opcji ma wiele plusów, ale także i wad, o których często nie zdajemy sobie sprawy. Dodatkowo przywykliśmy do stereotypowego myślenia o danych formach zamieszkania i zapominamy o tym, że technologia, warunki życia i społeczeństwo już dawno uległy zmianie. Eksperci z GEO Grupy Deweloperskiej podpowiedzą nam, na co zwracać uwagę przy wyborze lokum.

Cena i lokalizacja

Utarło się, że wybudowanie lub kupno domu jest niezwykle kosztowną inwestycją. Prawda jest jednak taka, że w dobie nowoczesnych rozwiązań technologicznych na mały dom wydamy tyle samo pieniędzy, co na mieszkanie. Oczywiście sytuacja ta ulegnie zmianie, jeśli zamiast trzech sypialni zdecydujemy się na osiem, jednak tak ogromnych przestrzeni nie znajdziemy w żadnym ogólnodostępnym mieszkaniu.

Wybierając dom mamy pewność, że nieruchomość powstanie w takim miejscu, jakim sobie życzymy – cichym, oddalonym od centrum. Osiedla coraz częściej również powstają na obrzeżach i również mogą zapewnić podobną atmosferę. Z kolei kamienice w przeważającej większości znajdują się w samym sercu miasta.

Bezpieczeństwo

Na tę kwestię można spojrzeć dwojako. Niektórzy będą czuć się bezpieczniej w towarzystwie sąsiadów, inni natomiast z daleka od otaczających ludzi. Najlepiej wypadają tutaj jednak nowoczesne osiedla, na których działa system monitoringu czy kontroli wejść na teren zabudowany. Te nieinwazyjne dla mieszkańców środki ostrożności są w stanie skutecznie odstraszyć przestępców, a w razie wypadku przyspieszają wykrycie winnego.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy do naszej lokalizacji bez przeszkód będą mogły dotrzeć służby ratunkowe. Problem ten najczęściej dotyczy osamotnionych domów z powodu nierozwiniętej infrastruktury oraz kamienic – tu winne są korki i niewłaściwie parkowanie.

Hałas

Centrum miasta kojarzone jest z ogromnym hałasem, z kolei jego obrzeża i okoliczne wioski utożsamiane są ze spokojem i błogością. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ w samym środku Wrocławia trudno o nienaganną ciszę w środku nocy. Jednak nie trzeba wybierać lokalizacje oddalone aż o kilkadziesiąt kilometrów, by móc cieszyć się sielskim nastrojem. Dobrym przykładem jest tutaj osiedle nowych mieszkań na Stabłowicach, które znajduje się niedaleko centrum, a nie jest przesycone hałasem. Deweloperzy i architekci wykorzystali naturalne położenie Stabłowic, aby wzmocnić aurę spokoju. Dodatkowo stworzono liczne skwery i zielone punkty, które również wpływają na ogólne samopoczucie mieszkańców.