Dlaczego warto studiować w Krakowie?

Kraków – wstęp, studia

Wybór kierunku studiów jest jednym z najważniejszych momentów, a także wyborów w życiu każdego młodego człowieka. Ważne jest również miejsce, w którym będziemy studiować. Kraków, jest bardzo ciekawym miejscem, nie tylko do życia na co dzień, ale również studiowania. Dlaczego warto wybrać właśnie te miejsce do dalszej edukacji? W dalszej części artykułu przedstawię podstawowe plusy mieszkania i uczenia się właśnie w tym miejscu.

Dlaczego warto studiować w Krakowie?

Pierwszą i podstawową korzyścią studiowania w Krakowie, przede wszystkim są prestiżowe uczelnie. Właśnie w tym mieście, mamy możliwość uczenia się w najstarszym uniwersytecie w Polsce, a także jednym z najstarszych w całej Europie – czyli na Uniwersytecie Jagiellońskim założonym w 1364 roku. Szczególnym uznaniem cieszą się również: Akademia Górnicza-Hutnicza i Politechnika Krakowska. Do wyboru mamy również Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Pedagogiczny, PWST oraz Akademia Sztuk Pięknych.

W związku z tak dużą liczbą szkół, możemy wyróżnić wszystkie rodzaje uczelni: medyczną, ekonomiczną, pedagogiczną, rolniczą, techniczną, a także wiele szkół prywatnych. Z tego względu możemy powiedzieć, że Kraków jest typowo studenckim miastem. W mieście znajduje się również największe Miasteczko Studenckie w Polsce, na którym mieszka aż ponad 8 tysięcy studentów, a także znajdują się liczne kompleksy akademickie.

Kolejnym i zapewne dla wielu osób dość ważnym argumentem, są liczne imprezy i koncerty. Miasto, ma bardzo bogatą ofertę kulturalną, dzięki którym student w wolnym czasie będzie mógł się trochę rozerwać. Jest możliwość uczestniczenia w różnego typu koncertach, wystawach, wernisażach, dlatego każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Również istnieje wiele kin, w których jest bogaty repertuar, a także teatry czy muzea. Z pewnością wolny czas możemy także spędzać w bardziej cichych miejscach, na przykład w kawiarniach czy restauracjach. Dla miłośników bardziej hucznych imprez jest mnóstwo klubów nocnych a także pubów.

Istotną kwestią dla studentów jest również komunikacja miejska. Kraków należy do wyjątkowo dobrze skomunikowanych miejsc, dzięki czemu bez trudu w niewielkim czasie pokonamy pewne odległości. Są również bardzo dobrze oznakowane przystanki, które z pewnością dostrzeże każdy przejezdny. Niespóźniające się tramwaje, to z pewnością największy atut tego miasta. Równie niepowtarzalny i z pewnością zachwycający może okazać się klimat, panujący w Krakowie. Miasto, posiada ogromny i piękny rynek z wąskimi uliczkami, a także zabytkowymi kamienicami. Dodatkowo Zamek Królewski na Wawelu, Kazimierz, bulwary wiślane. Wszystko tworzy niesamowicie wyjątkową atmosferę. Kolejnym atutem studiowania w Krakowie, jest łatwy dostęp do ofert mieszkań. Z pewnością, bez trudu każdy znajdzie coś dla siebie.

Rynek nieruchomości w Krakowie najbardziej nastawiony jest na wynajem mieszkań studentom. Dlatego jesteśmy w stanie znaleźć naprawdę wyjątkowe i ładne mieszkania w dobrej lokalizacji i niezbyt wygórowanej cenie. Wystarczy tylko systematycznie przeglądać ogłoszenie i uzbroić się w cierpliwość. Istnieją również uczelniane pośrednictwa, dzięki którym studenci mogą uzyskać pomoc w znalezieniu odpowiedniego miejsca zamieszkania. Natomiast większe uczelnie dysponują własnymi akademikami, gdzie jest tanio. W trakcie studiów większość uczących się posiada sporą ilość czasu wolnego. Część z nich pragnie to wykorzystać na pozyskanie dodatkowych pieniędzy. Kraków jest dobrym miejscem na znalezienie dorywczej pracy, czy miejscem do odbycia stażu bądź praktyk. Kolejnym atutem studiowania w Krakowie jest możliwość jednodniowego wyjazdu w Góry. Ponieważ pomiędzy Krakowem a Zakopanem jest zaledwie 120 kilometrów drogi, mamy idealną okazję na szybką i niewymagającą wycieczkę krajoznawczą. Istnieje również bezpośrednie połączenie pociągiem na tej linii, a sama podróż trwa nieco ponad dwie godziny.

Podsumowanie

Podsumowując, Kraków jest idealnym miejscem do życia dla studentów.