Laryngologia (otolaryngologia) jest gałęzią medycyny zajmującą się chorobami gardła, zatok, krtani, uszu oraz nosa. Lekarz laryngolog zajmuje się więc diagnozowaniem oraz leczeniem chorób (farmakologicznie lub chirurgicznie) w obszarze głowy oraz szyi. W zakres tej dziedziny wchodzi również chirurgia gruczołów ślinowych, zatok przynosowych oraz języka. Lekarze w tej specjalizacji zajmują się również chirurgią szczękową, zabiegami endoskopowymi przełyku, chirurgią rekonstrukcyjną.
Kiedy należy zgłosić się do laryngologa?
Pomocy u takiego specjalisty należy szukać jeżeli odczuwamy dolegliwości takie jak:
- częste krwawienia z nosa niewiadomej przyczyny
- przewlekły, uporczywy katar
- zaburzenia równowagi połączone z zawrotami głowy
- zapalenie gardła, krtani
- bóle uszu, pogorszenie słuchu
- guzy szyi i głowy
- zaburzenia w przełykaniu
- długo utrzymująca się chrypka
- chrapanie
- problemy z węchem i smakiem
Aby umówić się na wizytę do laryngologa w ramach ubezpieczenia, należy uzyskać skierowanie, natomiast można również skorzystać z prywatnych gabinetów laryngologicznych. Pamiętajmy że na wizytę bez względu na to czy wybierzemy opcję prywatną czy też nie, trzeba będzie poczekać od 2 dni w górę, dlatego jeżeli nasz problem jest bardzo pilny, to nie czekajmy tylko od razu udajmy się na laryngologiczny ostry dyżur.
Wizyta u otolaryngologa
Na spotkanie z lekarzem nie należy się specjalnie przygotowywać, trzeba jedynie pamiętać, aby prawidłowo wyczyścić uszy z woskowiny ( żeby nie utrudniać badania), oraz zabrać ze sobą wszystkie wyniki wcześniejszych badań lub historię leczenia (jeżeli posiadamy). Z pewnością przyspieszy to cały proces diagnozowania.
Badanie
Wiele osób może zastanawiać się czy badanie laryngologiczne jest nieprzyjemne? No cóż wszystko zależy od rodzaju choroby, ale nie dzieje się w gabinecie nic takiego czego należy się obawiać. W pierwszej kolejności doktor wypyta nas o wszystko co ma związek z naszym problem. Wywiad tego rodzaju jest bardzo istotny, ponieważ może w krótkim czasie naprowadzić na właściwą diagnozę. Ważne jest aby niczego nie ukrywać, ponieważ coś co pominiemy może mieć ogromny wpływ na przebieg naszej choroby. Podstawowym badaniem jest: sprawdzenie uszu, nosa oraz jamy ustnej za pomocą wziernika lub endoskopu. Dodatkowo lekarz może zlecić również inne badania takie jak wymazy z gardła lub z nosa, RTG, USG, tomografię komputerową głowy, rezonans magnetyczny a nawet biopsję podejrzanych zmian, które będą widoczne podczas wstępnych oględzin.
- Badanie ucha (wziernikowanie, otoskopia)- do badania wykorzystywany jest wziernik uszny, który wprowadza się do przewodu słuchowego i sprawdza się prawidłowość pracy błony bębenkowej.
- Badanie jamy nosowej (rynoskopia)- w tym badaniu lekarz ocenia prawidłowość błon śluzowych, małżowin nosowych oraz przegrody nosowej
- Badanie krtani (laryngoskopia)- rozróżniamy dwa rodzaje tego badania bezpośredni (w znieczuleniu ogólnym) i pośredni za pomocą lusterka krtaniowego. Badanie to pozwala postawić diagnozę od zapalenia krtani na nowotworze kończąc.
- Mikrolaryngoskopia- podczas tego zabiegu pobiera się próbki do badania histopatologicznego, oraz usuwa się polipy czy brodawczaki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
Laryngolog – dodatkowe specjalizacje
Warto dodać że w laryngologii znajduje się jeszcze kilka innych specjalizacji medycyny, które wcale nie są mniej ważne:
- foniatria- zajmuje się zaburzeniami głosu oraz mowy
- otolaryngologia dziecięca- jak sama nazwa wskazuje w tym przypadku leczeni są tylko najmłodsi pacjenci
- neurootologia- diagnoza, profilaktyka oraz leczenie zaburzeń równowagi oraz słuchu związana z neurologią.
- rynologia- zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem problemów z nosem oraz zatokami przynosowymi
- audiologia- w tym przypadku są leczone wszelkie nieprawidłowości słuchowe
Laryngolog- podsumowanie
Jeżeli zauważymy w obrębie naszej głowy lub szyi jakieś niepokojące objawy, które utrzymują się dłuższy czas i samodzielne leczenie nie przynosi dobrych efektów, to koniecznie umówmy się na wizytę do laryngologa. Każda dłużej utrzymująca się infekcja dróg oddechowych może mieć przykre skutki. Nieleczone zapalenie ucha na przykład może doprowadzić do pogorszenia słuchu, a niewyleczone zatoki będą przysparzać bólu. Bardzo ważne jest konsultowanie wszelkich zmian, ponieważ pamiętajmy, że przewlekły katar, czy też problemy z uszami mogą mieć dużo groźniejsze podłoże a szybka diagnoza niejednokrotnie może nawet uratować życie.