Czy biopaliwa opanują rynek paliwowy?

Biopaliwa są alternatywą dla wydobywanych tradycyjnie paliw takich jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Powstają z przetworzenia biomasy, czyli materii roślinnej i zwierzęcej podlegającej biodegradacji. Biomasa stanowi odnawialne źródło energii i tym samym jest przyszłością na rynku paliwowym. Złoża gazu ziemnego czy ropy naftowej kiedyś się skończą, dlatego poszukuje się alternatywnych źródeł, które w dodatku są przyjazne dla środowiska.

Nie raz słyszeliśmy o skażeniu mórz ropą, przez które ekosystem ulega degradacji, a zmiany są nieodwracalne . Choć trudno wyobrazić sobie wyparcie tradycyjnych źródeł energii nieodnawialnej w krótkim czasie, to jednak w dłuższej perspektywie produkcja biopaliw może się opłacać nie tylko dla środowiska, ale także dla gospodarki.

Dostawcy biopaliw- energia odnawialna dla przemysłu i gospodarstwa domowego

Dostawcy biopaliw wykorzystują drewno odpadowe- wykorzystywane do produkcji pelletu, krowie odchody, a nawet odpady ściekowe- np. do produkcji brykietów. Dostarczają biopaliwa do kotłowni i elektrowni. Klientami dostawców biopaliw są także przedsiębiorstwa przemysłowe, wykorzystujące energię cieplną w procesach produkcyjnych.
Dostawcy biopaliw coraz śmielej poczynają sobie na rynku paliw do silników diesla. Biodiesel produkowany jest z olejów roślinnych, to olej napędowy bardziej natleniony od tradycyjnego odpowiednika, zapewniający lepsze spalanie, dobre osiągi silnika, a także zabezpieczający aparaty wtryskowe przed nadmiernym zużyciem.

Dostawcy gazu ziemnego– tradycyjna energia nieodnawialna potentatem na rynku

Rosyjska siła wśród dostawców gazu ziemnego jest niepodważalna. Największy dostawca gazu ziemnego z Rosji zagarnia większą część rynku. Także norweski gaz trafia do Polski. Dostawca gazu ziemnego PGNiG, wydobywa gaz głównie na terenie Podkarpacia. Wydobycie krajowe pokrywa tylko 1/3 zapotrzebowania na gaz ziemny.

Dostawcy paliw płynnych- ropa zawsze w cenie

Dostawcy paliw płynnych są potentatami na rynku energetycznym. Półwysep Arabski zaopatruje większość świata w „płynną żyłę złota” jaką jest ropa naftowa. W Polsce rynek dostawców paliw płynnych zdominowany jest przez kilka wielkich koncernów paliwowych.

Bądź pierwszą osobą komentującą "Czy biopaliwa opanują rynek paliwowy?"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *