Cyberbezpieczeństwo w firmie- jak zainteresować pracowników tym tematem?

W przedsiębiorstwach gromadzi i przetwarza się bardzo wiele informacji. Jeśli chcesz chronić swój biznes, nie możesz dopuścić, by hakerzy narobili ci problemów. Kwestia bezpieczeństwa jest bardzo ważna i duży wpływ na cyberbezpieczeństwo mają pracownicy. Jak ich zainteresować tematem? Poniżej znajdziesz kilka sugestii, które pomogą ci dokształcić pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Pojęcie cyberbezpieczeństwa

Sam temat cyberbezpieczeństwa łączy systemy informatyczne, audyt, zarządzanie danymi i ich odzyskiwanie oraz techniki włamań i zachowania pracownicze. Nie da się ukryć, że wyciek czy utrata ważnych informacji to spory problem dla przedsiębiorstwa, gdyż jego obowiązkiem jest ochrona przetwarzanych danych.

Znajomość podstawowych zasad

Korzystanie z bezpiecznych punktów i oprogramowania ochronnego to obecnie podstawa. Należy uczulić pracowników, żeby korzystali ze specjalnej sieci przeznaczonej wyłącznie do pracy.
Regularne aktualizacje urządzeń są ważnym i często pomijanym aspektem, zresztą sami często klikamy opcję „przypomnij później”. Tymczasem w ten sposób tylko ułatwiamy hakerom prace.
Silne i często zmieniane hasła są bardzo ważne. Powinny zawierać małe i wielkie litery oraz znaki specjalne. Niezmiernie ważna jest ostrożność wobec każdego maila, jaki przyjdzie na pocztę. Zwłaszcza linki od nieznanego adresata, z błędami językowymi, dziwnymi załącznikami, wysłane o nietypowej porze powinny obudzić naszą czujność.

Quiz z nagrodami

Pracownicy nie pogardzą dodatkową gotówką czy atrakcyjnymi bonami. Zaproś pracowników do udziału w quizie związanym z cyberbezpieczeństwem. Dzięki temu nie tylko dostaniesz informacje dotyczącą wiedzy pracowników, ale także ich doszkolisz z temacie.

Zaznajomienie pracowników z procedurami

Już podczas pierwszego dnia w firmie pracownik powinien się dowiedzieć, jakie dane są przetwarzane i jakie procedury obowiązują. W tym celu najlepiej przeprowadzić rzetelną i względnie ciekawą prezentację z testem końcowym, albo skorzystać z oferty kursów e-learningowych, które wymagają zaangażowania kursanta.

Socjotechniki

Obecnie cyberperzestępcy są bardziej wyrafinowani, wykorzystują techniki wpływu społecznego. Na przykład reguła autorytetu wykorzystuje fakt, że osoby bardzo często bez zastanowienia spełniają prośby autorytetów w danej dziedzinie, np. w celu wyłudzenia pieniędzy lub informacji, haker podszywa się pod menadżera wysokiego szczebla w organizacji. Wystarczy wykonać testy socjotechniczne, by przekonać się, w jakim stopniu pracownicy są odporni na różne formy tego typu ataków. Symulowane ataki podczas maili lub rozmów telefonicznych działa na wyobraźnię. Ludzie nie lubią, gdy ktoś próbuje nimi manipulować, a wiedza wyniesiona z takich testów wyda się pracownikom przydatna nie tylko w zakresie cyberbezpieczeństwa, ale również podczas codziennego funkcjonowania.

Interaktywne filmy wideo

Interaktywne filmy szkoleniowe są ciekawym narzędziem edukacyjnym. Dostępne online wideo, w których widz ma podejmować decyzje, finał filmu jest zależny od tego, co wcześniej wybrał widz. Sugestywny i działający na emocje film pomoże pracownikom zrozumieć powagę sytuacji, a także zapamiętać, co powinno wzbudzić ich niepokój.

Obraz

Tradycyjne formy, takie jak biuletyny, infografiki i quizy mogą być zainteresować pracowników. Opracowanie krótkich komiksów nie wymaga dużych nakładów finansowych i czasowych, a obrazy zapadają w pamięć niż slajdy z informacjami.

Szkolenia z zakresu ochrony danych

Szkolenia, webinary czy kursy nie muszą być bardzo drogie. Wiele instytucji realizuje je w bardzo przystępnych cenach, a czasem nawet za darmo. Należy zwrócić uwagę na ciekawą formę oraz dobrze dobrane informacje.

Największymi przeszkodami we wprowadzaniu zasad bezpieczeństwa to przede wszystkim słaba komunikacja wewnątrz organizacji odnośnie cyberbezpieczeństwa, mało czasu i brak zaangażowania pracowników. Budowanie dobrej atmosfery w przedsiębiorstwie i zachęcanie pracowników do zaangażowania w proces tworzenia bezpiecznego środowiska pracy są bardzo ważne, by uchronić firmę przed zagrożeniami utraty ważnych danych. Większość cyberataków udaje się, ponieważ nieświadomie pracownik na nie pozwala.