Co wybrać? Leasing czy kredyt?

Decydując się na zakup nowego samochodu stajemy przed trudnym wyborem. Mowa o finansowaniu transakcji. Możemy, oczywiście, skorzystać z płatności gotówką. Nie każdy jednak posiada wystarczające środki. Takim osobom pozostaje jeszcze kredyt lub leasing. Co wypadnie korzystniej?

KAŻDA OPCJA MA SWOICH ZWOLENNIKÓW

Wybór między kredytem a leasingiem jest indywidualną kwestią. Decydując się na wsparcie finansowe banku, w ogólnym rozrachunku możemy zapłacić nieco więcej za auto. Dodatkowo obciążona zostanie nasza zdolność kredytowa. Finansowanie uzyskać jest dość trudno, ponieważ bank dokładnie nas sprawdzi i w zależności od wysokości przychodów, może rozpatrzyć nasz wniosek pozytywnie lub go odrzucić. Jednak w chwili podpisania umowy, to my stajemy się formalnym właścicielem zakupionego samochodu. Leasing jest tańszy, wymaga minimum formalności i nie obciąża naszej zdolności kredytowej, jest jednak jedno „ale”. W chwili zawarcia umowy, to firma leasingowa będzie właścicielem samochodu. My będziemy mogli wykupić go za ułamek wartości po okresie leasingowania. W zależności od tego, na czym nam bardziej zależy – dana forma finansowania będzie dla nas bardziej lub mniej odpowiednia.

TWARDE FAKTY FINANSOWE

Jeśli kierujemy się tylko względami finansowymi, warto dobrze przyjrzeć się ofertom, dostępnym na rynku. W dokonaniu najlepszego wyboru może pomóc nam kalkulator leasingowy. To narzędzie, dostępne na stronach internetowych wielu firm zajmujących się, udzielaniem leasingu. Skorzystajmy z tych sprawdzonych i aktualizowanych. Kalkulator leasingu, znajdziemy m.in. na cls.pl. To duża, ogólnopolska firma, która cieszy się zaufaniem od wielu lat. To rzetelne źródło informacji. Warto pamiętać, że leasing kalkulator podaje orientacyjne koszty jakie poniesiemy w przypadku kredytu i leasingu. Nie jest to gotowa oferta handlowa. Może być to jednak pierwszy krok, który skieruje naszą uwagę na właściwe tory.

INTUICYJNA OBSŁUGA

Mówi się, że mniej znaczy więcej. Nie zawsze. W przypadku kalkulatorów leasingu, warto jest podać najważniejsze informacje na temat planowanego zakupu. Kalkulator zażąda od nas podania wartości samochodu w kwotach netto i brutto. Później określimy wysokość wkładu własnego. Następnie należy podać liczbę rat, na które rozłożona zostanie płatność. W przypadku opcji leasingowej dochodzi jeszcze określenie procentowej wartości auta, którą będziemy chcieli zapłacić po zakończonej umowie. Sekundę później uzyskamy wyniki, które możemy porównać i dzięki nim wybrać lepszą opcję.