Co to jest i jakie są objawy zwężenia kanału kręgowego?

W obecnych czasach coraz więcej ludzi skarży się na różnego rodzaju problemy z kręgosłupem. A wiadomo, że jak wejdzie ból to człowiekowi ciężko jest się poruszać. Zwłaszcza, że to kręgosłup utrzymuje stabilnie całe ciało. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić wszystkie ważne informacje na temat zagadnienia jakim jest zwężenie kanału kręgowego. Jeśli ktoś cierpi na tą dolegliwość, a nie wie jak sobie z nią poradzić to zdecydowanie warto zapoznać się z treścią tekstu. Być może ktoś znajdzie w treści coś ciekawego.

Czym jest zwężenie kanału kręgowego?

Na pewno bardzo dużo osób zastanawia się czym w ogóle jest to zjawisko. Inną nazwą tej dolegliwości jest tak zwana ciasnota kanału kręgowego. Dokładniej mówiąc jest to nic innego jak pewien to stan, w którym niestety dochodzi przede wszystkim do zmniejszenia światła kanału kręgowego. To w nim można znaleźć coś takiego jak korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy. Warto dodać, iż najczęstszymi objawami ciasnoty są bóle, które promieniują do nogi pojawiające się podczas chodzenia. Zazwyczaj takie zwężenie dotyczy odcinków kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego.

Objawy zwężenia

Jeśli chodzi o objawy to często można je pomylić z rwą kulszową. Do najczęstszych można zaliczyć przede wszystkim:

 • ból pleców na dole,
 • ból, który promieniuje do nogi podczas chodzenia,
 • drętwienie lub niedowład kończyn dolnych,
 • zmniejszenie czucia i mięśni w kończynie górnej,
 • nieutrzymywanie przedmiotów w rękach,
 • ból, który promieniuje do kończy górnej, łopatki i górnej części klatki piersiowej,
 • większy problem z wykonywaniem czynności ręką.

Przyczyny zwężenia kanału kręgowego

Do najczęstszych przyczyn jakie można wymienić zaliczamy przede wszystkim:

 • dyskopatia,
 • zmiany zwyrodnieniowe i przerost stawów międzywyrostkowych,
 • pogrubienie wiązadeł żółtych,
 • kręgozmyk.

Jak można zdiagnozować zwężenie? Można to zrobić tylko i wyłącznie za pomocą wykonywania badania lekarskiego. Nie ma innej możliwości. Muszą zostać wykonane także badania obrazowe. Do najpopularniejszych badań można zaliczyć przede wszystkim: rezonans magnetyczny czy też tomografię komputerową. Te badania sprawią, że lekarz od razy będzie wiedział, gdzie zwężenie się znajduje. Jednak osoby, które mają wstawiony rozrusznik serca już tomografii nie można wykonać, gdyż to jest zagrożenie życia.

Aby pozbyć się bólu, można wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia z fizjoterapeutą. Dzięki temu można zlikwidować lub zminimalizować objawy. Jeśli ćwiczenia nie pomagają to w takim przypadku trzeba użyć odpowiednich leków, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ich celem jest przede wszystkim zmniejszenie obrzęków, które znajdują się w kanale kręgosłupa. A co za tym idzie, pomaga to także na zmniejszenie ucisku na korzenie nerwowe.