CMS – sposób na łatwe zarządzanie stroną www

Wiele serwisów internetowych, szczególnie o charakterze informacyjnym, newsowym, wymaga częstej i szybkiej aktualizacji. W przypadku statycznych stron HTML konieczna za każdym razem byłaby modyfikacja w kodzie. To byłoby kosztowne i niewygodne. Aby wyeliminować ten kłopot, powstały systemy CMS.

Z różnych danych wynika, że na świecie może działać obecnie ponad 18 mln stron www opartych na systemie WordPress, ponad 2,7 mln korzystających z Adobe Dreamweaver, 2,5 mln serwisów opartych na Joomla!, a do tego dochodzi jeszcze bardzo wiele stron internetowych korzystających z CMS-ów licencjonowanych i dedykowanych (źródło: https://www.1and1.com/digitalguide/hosting/cms/cms-comparison-a-review-of-the-five-best-platforms/). Popularność systemów CMS spowodowana jest przede wszystkim łatwością w zarządzaniu stronami www zbudowanymi na takich systemach.

 procms2

CMS ułatwia zarządzanie stroną internetową

Wyobraźmy sobie sytuację, że do każdej drobnej zmiany w treści strony internetowej trzeba byłoby wzywać programistę. Kodowanie tych modyfikacji zabrałoby nie tylko dużo czasu, ale byłoby również kosztowne. Na szczęście można obecnie korzystać z systemów CMS, które pozwalają zarządzać treścią nawet bardzo rozbudowanego serwisu www szybko i łatwo, a może to robić nawet osoba, która nie posiada żadnej specjalistycznej wiedzy technicznej. CMS (Content Management System), czyli system zarządzania treścią, to oprogramowanie, które pozwala oddzielić zawartość strony internetowej od jej wyglądu. W rezultacie za pomocą intuicyjnego panelu administracyjnego można wprowadzić dowolną treść, która zapisywana jest w bazie danych. To samo dotyczy również innych modyfikacji jak na przykład zarządzanie użytkownikami. Dzięki CMS wprowadzanie nowych treści dokonuje się błyskawicznie, a zarządzanie stroną www jest banalnie proste.

 

System CMS licencjonowany, open source czy dedykowany?

Na rynku można znaleźć wiele różnych rozwiązań, jeśli chodzi o systemy CMS. Dla biznesu najodpowiedniejsze będą systemy dedykowane. W takim przypadku producent oprogramowania (np. ReasonApps – którego ofertę poznasz na stronie https://www.reasonapps.pl/oprogramowanie-dedykowane/systemy-cms) wykonuje CMS dla konkretnego klienta, zgodnie z jego potrzebami i wymaganiami. Takie oprogramowanie jest szyte na miarę i najlepiej spełnia oczekiwania użytkownika. Dedykowany CMS jest również najbardziej odporny na ataki hakerskie.

Inne rozwiązanie spotykane na rynku to CMS licencjonowany. To oprogramowanie, za używanie którego trzeba zapłacić, ale nie oznacza to, że taki CMS spełnia wszystkie wymagania użytkownika. Tego rodzaju oprogramowanie jest tworzone jako uniwersalne. Można je oczywiście w mniejszym lub większym stopniu dostosować do potrzeb danego serwisu www, ale nie zawsze znajdziemy w nim funkcje, których potrzebujemy.

proded2

Wiele stron, szczególnie niekomercyjnych, korzysta z CMS-ów darmowych, udostępnianych na zasadzie open source. Takie oprogramowanie można dowolnie przerabiać, korzystać z gotowych szablonów i motywów, ale problemem pozostaje kwestia bezpieczeństwa. Takie CMS-y są najbardziej narażone na ataki hakerskie.

Coraz częściej administratorzy stron oczekują, że będą mogli szybko i łatwo aktualizować serwisy, a także w prosty sposób będą nimi zarządzali. Nic zatem dziwnego, że tak wiele witryn działa na CMS-ach. Ważne jednak, aby wybrać odpowiedni system do potrzeb konkretnej strony www.

One thought on “CMS – sposób na łatwe zarządzanie stroną www”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *