Ceramika budowalna – czym jest i kiedy z niej korzystamy?

Kiedy rozpoczynamy budowę naszego pierwszego domu możemy czuć się przytłoczeni ilością nieznanych nam słów i nazewnictwem poszczególnych materiałów. Na szczęście z czasem okazuje się, że nie jest to aż tak skomplikowane, jak myśleliśmy na początku. Czym jest ceramika budowlana i w przypadku jakich projektów się ją wykorzystuje? O tym opowiedzą nam specjaliści z lode.pl.

Ceramika budowlana – informacje ogólne

Ceramika, jako materiał wykorzystywany w budownictwie, znana jest od wieków. Ze względu na przeznaczenie, ceramikę budowlaną dzieli się na:

  • konstrukcyjną, a w tym cegły, dachówki itp.;
  • wykończeniową;
  • dekoracyjną, a w tym płytki ścienne i posadzkowe;
  • sanitarną, czyli m.in. umywalki, miski ustępowe i pisuary.

Cegły z ceramiki budowlanej, dlaczego warto na nią postawić?

Cegły ceramiczne to doskonały materiał wykorzystywany do stawiania domów. Można z nich wykonywać niemal wszystkie rodzaje ścian. Warto dodać, że pozostałe rodzaje cegieł nie mają już tak wszechstronnego zastosowania. Do najważniejszych zalet cegieł ceramicznych można zaliczyć to, że są wytrzymałe, stosunkowo lekkie i poręczne. Łączy się je bez trudu na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną.

Zalety pustaków ceramicznych

Ceramika nie służy jedynie do wyroku cegieł. Można z niej produkować również pustaki. Pustaki z ceramiki są większe od cegieł i zawsze mają drążenia, czyli dziurki, które nie tylko zmniejszają ich wagę, ale także ułatwiają transport.

Pustaki ceramiczne służą głównie do wykonywania ścian nośnych, jednak nie są polecane do budowy ścian fundamentowych. Stosunkowo nieduża waga i duże rozmiary sprawiają, że z pustaków ceramicznych łatwo i szybko się muruje

Pustaki, niezależnie od tego czy tradycyjne czy ceramiczne, przeznaczone są głównie do budownictwa wielorodzinnego, ale i w naszych domach mogą znaleźć zastosowanie, zwłaszcza w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, jako materiał na ściany między budynkami.

lode logo