Pływanie jest najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu, dodatkowo pełni też rolę profilaktyczną i rehabilitacyjną. Wraz z ruchem w wodzie angażujemy w zasadzie wszystkie mięśnie. To nie tylko dobra forma relaksu, ale też przede wszystkim jedna z najpowszechniejszych dyscyplin sportowych. Jeśli nie umiesz pływać, możesz poćwiczyć w wodzie, zapisując się na zajęcia aerobiku czy hydrospinning, ten drugi bardzo dobrze modeluje sylwetkę i wzmacnia mięśnie.
Basen, psychiczny odpoczynek
Podczas pływania, następuje odcięcie od bodźców zewnętrznych. Pływanie bardzo pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Zanurzenie i otoczenie przez wodę sprawia, że nie docierają do nas zewnętrzne dźwięki i bodźce. Woda działa zatem odprężająco i rozluźnia mięśnie. Aktywność pod wodą to również skupienie na oddechu, staramy się aby był bardzo regularny, co działa uspokajająco na organizm. Rozluźnienie mięśni poprzez dryfowanie pozwala odpłynąć nie tylko od brzegu basenu, ale także myślami, bo ciało staje się znacznie lżejsze.
Dlaczego więc warto regularnie chodzić na basen?
Niestety warunki pogodowe panujące w Polsce nie sprzyjają pływaniu na otwartej przestrzeni. Z dobrodziejstw morza lub niekrytego basenu możemy korzystać tylko podczas 2-3 miesięcy w ciągu roku. Warto więc wybierać się na baseny kryte, z których można korzystać niezależnie od pory roku i okoliczności związane z pogodą.
Czas spędzony na pływaniu to nie tylko fajna zabawa i nie zapomniane chwile, ale jednocześnie też aktywność, która opłaci Ci się z nawiązką. Ćwiczenia w wodzie to same zalety dla zdrowia: pływanie nie obciąża kręgosłupa ani stawów, wzmacnia mięśnie grzbietu, które podtrzymują kręgosłup. Pływanie jest dobre dla naszego układu oddechowego, gdyż zwiększa się pojemność płuc. Szczególnie jest to wskazane dla osób po zawale serca, gdyż pobudza układ krążenia, i dla cierpiących na kontuzje stawów kolanowych, biodrowych, bo nie obciąża stawów. Pływanie zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca, a nawet cukrzycy. Przyspiesza regenerację po wysiłku, poprawia elastyczność stawów, rozciąga i relaksuje mięśnie. Zmniejsza bóle stawów, wysokie ciśnienie krwi i dolegliwości ciążowe. Pływanie relaksuje, dzięki regularnemu oddychaniu i wydzielaniu endorfin, które są hormonami szczęścia.
Jak pływanie wpływa na mięśnie?
Coraz więcej ludzi, nie tylko dzieci, ale osób w każdym wieku zaczyna cierpieć na różnego rodzaju wady postawy. Brak sportu, siedzący tryb życia, wielogodzinne siedzenie przed komputerem powoduje, że nasz kręgosłup cierpi i zaczynamy się uskarżać na jego bóle oraz towarzyszący mu dyskomfort. Dzieci uczęszczające od małego na basen, mają mniejsze ryzyko skrzywienia kręgosłupa niż rówieśnicy.
Pływanie jest dobrą formą rehabilitacji, która ułatwia szybki powrót do zdrowia. Jest najlepszym sposobem dla osób, które przebyły uraz pleców lub cierpią na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, wzmacnia mięśnie pleców oraz brzucha, które odpowiadają za utrzymanie kręgosłupa w prawidłowej pozycji. Basen pomaga zarówno na zmniejszenie bólu jak i poprawę sprawności fizycznej, pomaga utrzymać właściwą poprawę ciała. Dzięki temu, że podczas ruchu w wodzie angażujemy praktycznie wszystkie mięśnie bez obciążania stawów, pływanie pełni ważną rolę profilaktyczną i rehabilitacyjną.
Aqua aerobik i hydrospinning – w trosce o Twoją sylwetkę
Jeżeli nie potrafisz pływać, ale zależy Ci na poprawie kondycji fizycznej, elastyczności i jędrności ciała, wymodelowanej sylwetce, mocnych mięśniach, redukcji cellulitu, uniknięciu osteoporozy, nie mówiąc o dobrym samopoczuciu i zrzuceniu zbędnych kilogramów – powinieneś pomyśleć o zajęcia z aqua aerobiku. Ćwiczenia nie obciążają kręgosłupa stawów, więzadeł ani ścięgien. Opór wody zastępuje ciężarki. Aqua aerobik jest dobrą formą usprawnienia osób otyłych, po operacjach, cierpiących na artretyzm, mających problemy z układem kostno-stawowym. Zajęcia odbywają się w rytm muzyki więc są przyjemną formą relaksu. Na brzegu basenu znajduje się instruktor i pokazuje kolejne ćwiczenia do wykonania. Do ćwiczeń używane są różne przedmioty – hantle piankowe, ciężarki zakładane na kostki i nadgarstki, deski pływackie, rękawiczki oporowe i piankowe rurki.
Innym dobrym rozwiązaniem dla osób nie potrafiących pływać jest popularny hydrospinning. Ta forma aktywności poleha na jeździe na rowerze stacjonarnym, który nie jest zanurzony w wodzie. Przyy dobrym doborze ustawienia oporu w rowerze można spalić ok.1000 kalorii.
Basen przynosi same korzyści, jest doskonałą formą relaksu, pomagającą utrzymać kondycję fizyczną i dobre samopoczucie.