Asfalt modyfikowany, asfalt wysokomodyfikowany

Asfalt modyfikowany polimerami jest grupą lepiszczy drogowych został opracowany by zwiększyć trwałość nawierzchni asfaltowej oraz aby zmniejszyć możliwość odkształceń plastycznych, spękań niskotemperaturowych i spękań zmęczeniowych nawierzchni.

Odkształcenia plastyczne powodowane są obciążeniem przy dużym ruchu więc tego typu modyfikowany asfalt przede wszystkim służy do polepszania nawierzchni na drogach z wysokim ruchem drogowym. W produkcji modyfikowanego asfaltu został zastosowany elastomer SBS, który charakteryzuje się większą wytrzymałością przy niskich i wysokich temperaturach, co chroni nawierzchnie asfaltową przed spękaniami.

as1Takie nawierzchnie, w których został użyty asfalt modyfikowany wykazują większą trwałość niż asfalty drogowe lub wielorodzajowe.
Asfalt wysokomodyfikowany został opracowany na rosnącą potrzebę jeszcze bardziej wytrzymalszych dróg. Coraz większa liczba przejeżdżających pojazdów i obciążenie osiowe sprawia przed producentami asfaltów wysoką poprzeczkę.

Na te zapotrzebowanie odpowiedzią jest właśnie asfalt wysokomodyfikowany, w którym skład elastomeru SBS jest dwa razy większy niż w przypadku asfaltu modyfikowanego. Wysoka zawartość modyfikatora przekłada się na uzyskanie asfaltu z przewagą fazy polimerowej co wykazuje większą funkcjonalność pod względem wytrzymałości i trwałości nawierzchni. Minimalizuje on możliwość powstania spękań i kolein. Jest kilka typów asfaltów wysokomodyfikowanych, które różnią się od sobą zastosowaną ilością modyfikatorów polimerowych podczas produkcji.

Asfalt wysokomodyfikowany znajduje zastosowanie przy budowie i renowacji dróg, na lotnisku i innych powierzchniach utwierdzonych, które szczególnie narażone są na trwałe uszkodzenia i spękania zmęczeniowe i niskotemperaturowe. Asfalty wysokomodyfikowane otwierają nowy rozdział w dziedzinie technologii nawierzchni asfaltowych.

Bądź pierwszą osobą komentującą "Asfalt modyfikowany, asfalt wysokomodyfikowany"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *