5 ciekawych i artystycznych zastosowań cegły

Cegła jest jednym z najbardziej wszechstronnych i wytrzymałych materiałów budowlanych, którego można używać przy wykonywaniu wielorakich projektów. Choć głownie służy celom funkcjonalnym, to jeśli uda nam się zaoszczędzić trochę materiału przy budowie np. ogrodzenia z cegły, to otrzymamy idealne narzędzie do stworzenia własnego dzieła sztuki! O ciekawych zastosowaniach cegły opowiedzą specjaliści z lode.pl.

Podkreślanie piękna dzięki łukom z cegły

Każdy wie, że standardowym kształtem cegły jest prostopadłościan. Istnieje jednak wiele sposobów na to, aby stworzyć spektakularne łuki z wykorzystaniem tego materiału. Można to zrobić za pomocą technik budowlanych, ale także poprzez wybór cegieł o różnych kształtach. Przy następnym projekcie weźmy taką opcję pod uwagę, gdyż łączenie ze sobą wielu rodzajów cegły budowlanej stwarza piękne rezultaty.

Surowe ściany

Cegła jest doskonałym materiałem przy budowie ścian i odkrytych struktur. Powtarzający się wzór i intensywny kolor cegieł zewnętrznych wygląda zjawiskowo nawet wtedy, gdy wykorzystamy je w pomieszczeniach zamkniętych. Zamiast tapety czy farb można zdecydować się na ceglany motyw, a dzięki temu nawet jeden mur będzie w stanie całkowicie zmienić atmosferę w mieszkaniu.

cegła5

Niewielki akcent

Jeśli nie chcemy przerabiać całej ściany, to wystarczy wykorzystać tylko niewielką ilość cegły zewnętrznej jako element dekoracyjny w domu. Bardzo dobrze takie rozwiązanie sprawdzi się w roli kominka lub odkrytego komina. Tym samym wprowadzimy do pokoju więcej koloru i tekstur, a sam element stanie się głównym puntem w pomieszczeniu. Można nawet poszukać cegieł, które oferują podobny wygląd do koloru ścian. Pozwoli to w ostatecznej na stworzenie ciekawego, jednak stonowanego, efektu wizualnego.

Cegły jednoczą ludzi

Cegły mogą być wykorzystane do jednoczenia ludzi. Zbudowane w ogrodzie krótkie ścianki lub niewielkie ogrodzenia z cegły mogą posłużyć jako piękne ławy i miejsce wypoczynkowe. Cegłę budowalną wystarczy połączyć z deskami o ciekawej strukturze i już zjawiskowe meble ogrodowe gotowe. Nie bójmy się łączenia różnych materiałów budowlanych, dzięki którym jesteśmy w stanie stworzyć unikalny, rustykalny klimat