Czy biopaliwa opanują rynek paliwowy?

Biopaliwa są alternatywą dla wydobywanych tradycyjnie paliw takich jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Powstają z przetworzenia biomasy, czyli materii roślinnej i zwierzęcej podlegającej biodegradacji. Biomasa stanowi odnawialne źródło energii i tym samym jest przyszłością na rynku paliwowym. Złoża gazu ziemnego czy ropy naftowej kiedyś się skończą, dlatego poszukuje się alternatywnych źródeł, które w dodatku są przyjazne dla środowiska.

Nie raz słyszeliśmy o skażeniu mórz ropą, przez które ekosystem ulega degradacji, a zmiany są nieodwracalne . Choć trudno wyobrazić sobie wyparcie tradycyjnych źródeł energii nieodnawialnej w krótkim czasie, to jednak w dłuższej perspektywie produkcja biopaliw może się opłacać nie tylko dla środowiska, ale także dla gospodarki.

Dostawcy biopaliw- energia odnawialna dla przemysłu i gospodarstwa domowego

Dostawcy biopaliw wykorzystują drewno odpadowe- wykorzystywane do produkcji pelletu, krowie odchody, a nawet odpady ściekowe- np. do produkcji brykietów. Dostarczają biopaliwa do kotłowni i elektrowni. Klientami dostawców biopaliw są także przedsiębiorstwa przemysłowe, wykorzystujące energię cieplną w procesach produkcyjnych.
Dostawcy biopaliw coraz śmielej poczynają sobie na rynku paliw do silników diesla. Biodiesel produkowany jest z olejów roślinnych, to olej napędowy bardziej natleniony od tradycyjnego odpowiednika, zapewniający lepsze spalanie, dobre osiągi silnika, a także zabezpieczający aparaty wtryskowe przed nadmiernym zużyciem.

Dostawcy gazu ziemnego– tradycyjna energia nieodnawialna potentatem na rynku

Rosyjska siła wśród dostawców gazu ziemnego jest niepodważalna. Największy dostawca gazu ziemnego z Rosji zagarnia większą część rynku. Także norweski gaz trafia do Polski. Dostawca gazu ziemnego PGNiG, wydobywa gaz głównie na terenie Podkarpacia. Wydobycie krajowe pokrywa tylko 1/3 zapotrzebowania na gaz ziemny.

Dostawcy paliw płynnych- ropa zawsze w cenie

Dostawcy paliw płynnych są potentatami na rynku energetycznym. Półwysep Arabski zaopatruje większość świata w „płynną żyłę złota” jaką jest ropa naftowa. W Polsce rynek dostawców paliw płynnych zdominowany jest przez kilka wielkich koncernów paliwowych.