Zalety korzystania z płatności internetowych

Płatności internetowe zyskują sobie coraz więcej zwolenników. Ich liczba wzrasta na skutek zwiększenia liczby transakcji internetowych, ale i dzięki wciąż wprowadzanym nowym technologiom i coraz doskonalszym rozwiązaniom. Jakie są główne zalety płatności internetowych?

1.Duża elastyczność

W zależności od tego, jak bardzo ufamy aplikacjom mobilnym banku, operatorom płatności internetowych, oraz od tego, jak bardzo zależy nam na szybkości realizacji przelewu możemy dobrać odpowiednie dla nas rozwiązanie z szerokiej oferty płatności internetowych. Możemy skorzystać ze zwykłego przelewu internetowego, kiedy to wszystkie potrzebne dane wpisujemy w formularzu przelewu na stronie naszego banku. Wygodniejsze, choć dające większe pole do popisu oszustom są płatności pay-by-link, czyli takie, gdzie do dokonania płatności potrzebujemy jedynie zalogować się do banku i potwierdzić wpłatę za pomocą jednorazowego kodu. Dla bezpieczeństwa należy sprawdzić wszystkie najważniejsze dane – numer konta odbiorcy przelewu oraz jego kwotę. Jeszcze szybszym i wymagającym jedynie minimalnej ilości czynności są płatności ekspresowe, np. PayU Express, gdzie płacimy właściwie jednym kliknięciem, a przelew jest realizowany nawet w niecałą sekundę. Przy większych transakcjach będziemy proszeni o potwierdzenie przelewu. Aby skorzystać z tej opcji należy wcześniej zarejestrować kartę płatniczą – i już można płacić najszybciej, jak to możliwe.

2. Szybkość

Zarówno przy płatnościach typu PayU Express, jak i zwykłych przelewach płatność jest realizowana znacznie szybciej, niż choćby przy pomocy popularnego niegdyś przekazu pocztowego. Sprzedawca, widząc wpłaconą kwotę, ma większą pewność co do realizacji transakcji, a im szybciej pieniądze znajdą się na jego koncie – tym szybciej otrzymamy zamówiony towar.

3. Wygoda

Wygodne jest przede wszystkim to, że nie musimy wychodzi z domu, możemy zapłacić za pomocą smartfonu, leżąc w łóżku, posługując się dowolną walutą. Dla sprzedawcy wygodą są szybkie potwierdzenia płatności, dzięki którym ma większe poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo istnieją inne funkcjonalności, ułatwiające życie sprzedawcom. Przykładowo jest to geolokalizacja, czyli system rozpoznający, skąd dany przelew został wysłany. Ułatwia to rozliczenia obowiązków podatkowych, uzależnionych od miejsca dokonania transakcji. Usługą ułatwiającą życie jest także opcja automatycznych zwrotów, szczególnie przydatna przy handlu np. biletami kolejowymi czy do kina. Jeśli w określonym czasie nie nadejdzie potwierdzenie dokonania płatności, rezerwacja jest automatycznie anulowana. Dzięki temu nie trzeba ręcznie potwierdzać masowych zwrotów.

4. Bezpieczeństwo

Wiele osób nie ufa e-przelewom, ci jednak, którzy z nich regularnie korzystają, nie mają wątpliwości co do ich bezpieczeństwa. Podobnie jak przy zwykłych płatnościach kartą potwierdzamy transakcję numerem PIN lub hasłem jednorazowym, płacąc przy pomocy karty podajemy również kod CVC2/CVV2, będący dodatkowym zabezpieczeniem przed kradzieżą. Płatności internetowe nie są bardziej ryzykowne niż tradycyjne sposoby opłacania zobowiązań.