Dozowniki na produkcji – jak działa taki sprzęt?

Linia produkcyjna w dzisiejszych czasach wymaga wyposażenia w nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt. Dzięki temu osiąga się coraz lepsze wyniki, w możliwie krótkim czasie, a precyzja działania obecnie oferowanych urządzeń, nie może się równać z niczym innym.

Jedną z maszyn, które powinny znaleźć swoje miejsce na hali produkcyjnej, są dozowniki. To dzięki nim możliwe jest precyzyjne uzupełnianie opakowań różnych gabarytów i kształtów, w poszczególne substancje czy też płyny. Do wyboru jest półautomat dozujący, jak i w pełni zautomatyzowane urządzenia. Niewątpliwie jednak, to właśnie linia do nalewania produktów jest jednym z miejsc, gdzie można uzyskać oszczędności. Nie tylko względem liczby zatrudnionych pracowników, ale i czasu trwania operacji, a także biorąc pod uwagę konieczność dbałości o środowisko naturalne.

Dozowniki zostają tak zaprogramowane, by precyzyjnie odmierzać daną substancję do podstawionego pojemnika lub opakowania. W zależności od ich rodzaju, maszyna takowa jest w stanie również zważyć gotowy produkt, oceniając czy nie zawiera zbyt dużo bądź zbyt mało określonej substancji, jaka trafiła do opakowania.

W urządzeniu dozującym znaleźć się może także mieszalnik, który zagwarantuje dokładne wymieszanie poszczególnych substancji, a dopiero potem ich dozowanie do opakowania. W zależności od rodzaju wybranego dozownika, możemy spotkać się z układem sterującym, który współpracuje z jednostkami dozującymi. Stacja dozowania zostaje osadzona na siłowniku puszkowym. Takowe rozwiązanie to działanie na zasadzie dozowania ciężarowego. Dzięki temu uzyskuje się maksymalną precyzję i spełnienie najbardziej wyśrubowanych wymagań.

Linie dozujące zostają również wyposażone w specjalne przenośniki, dzięki którym opakowania trafiają wprost pod wylot dozownika, a następnie transportowane są do właściwych opakowań zbiorczych. Długości i szerokości tego typu maszyn dostosowywane są do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Podobnie, jak i konstrukcja samego urządzenia, która może zostać wyposażona dodatkowo między innymi w wentylatory, jeśli dane produkty po napełnieniu wymagają chłodzenia.

W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa produkcyjne mogą więc wybierać specjalne linie do zalewania, urządzenia dozujące automatyczne z topialnikiem, urządzenia dozujące automatycznie lub manualnie lub linie dozująco-homogenizujące.